451 stopni Fahrenheita Ray Bradbury

„451 stopni Fahrenheita” to dystopia z 1953 roku, najsłynniejsza książka Raya Bradbury.

451 stopni Fahrenheita to podana w książce temperatura, w której pali się papier. Guy Montag jest strażakiem, ale nie zajmuje się gaszeniem pożarów, tylko paleniem książek. Stany Zjednoczone prowadzą wojnę nie tylko z innymi państwami, ale również z literaturą. Książki są palone, karalne jest ich posiadanie. Czytający chronią je i wolą spłonąć razem z nimi.

W opisanym systemie liczy się rozrywka i praca, narzucone poglądy. Relacje są płaskie, ludzie otumanieni, nieliczni podejmują walkę i sprzeciw, większość dąży do pustego szczęścia i podporządkowuje się władzy i panującym zasadom.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Żona głównego bohatera, tak jak większość ludzi, jest uzależniona od telewizji. On sam zostaje wybity ze swojego stanu, gdy spotyka młodą sąsiadkę, zadającą mu niewygodne pytania typu czy jest szczęśliwy lub czego chce od życia.

W życiu Guya dochodzi do przełomu. Czym się skończy?

Czytając tę, przecież już mającą swoje lata, książkę, przez cały czas miałem nieodparte wrażenie, że wciąż jest aktualna. Być może bardziej teraz, niż gdy została napisana. Nadmierny pesymizm?  Nie sądzę, rozejrzyjcie się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.