kultura i sztuka, rozwój osobisty i psychologia

5 reguł praktykowania psychologii pozytywnej

Christophe Andre w książce „I nie zapomnij być szczęśliwy. ABC psychologii pozytywnej” podaje 5 reguł praktykowania psychologii pozytywnej:

  1. Najważniejsze jest to, co robię, a nie to, co wiem.

Wiadomo 🙂 A jednak większość osób może nawet sporo i wie, ale niestety nie potrafi zastosować swojej wiedzy w praktyce. Nie jest to oczywiście łatwe, ale nie jest również przecież niemożliwe. Wiemy, co jest dobre, a co złe, zdajemy sobie sprawę z tego, jacy jesteśmy, jakie mamy wady, ale w praktyce codziennego dnia nie dajemy rady sami z sobą.

Mam praktyczną propozycję: wyzwanie dnia

  1. Nad szczęściem trzeba się napocić.

Mnóstwo osób jest przekonanych, że wszystkie, nie tylko szczęście, musi przyjść łatwo i przyjemnie. No cóż, czeka ich duże rozczarowanie. Szczęście również nie należy do tych zjawisk, które osiąga się dzięki siedzeniu w fotelu i czekaniu aż samo do nas przyjdzie. Niektórzy są nawet niezadowoleni, gdy się im o tym mówi!

  1. Wytrwać.

Christophe Andre jest realistą, więc nie mydli nikomu oczu. W wielu sprawach, również w życiu, trzeba po prostu wytrwać. A to oznacza nie trwanie w bezruchu i bezmyślności, ale walkę o to, aby życie miało jak najwyższą jakość.

  1. Sznurki i włókna.

Sznurki i włókna splecione razem dają mocny sznur. Osobno nie są tak mocne. Podobnie w życiu: wiele drobnych spraw może dać szczęście, siłę, radość. Zapominamy o tym w kieracie codziennego życia. I jednocześnie mamy pretensje, że szczęście nas omija.

  1. Miejsce dla nieszczęścia.

Wspominałem, że Christophe Andre jest człowiekiem mocno stojącym na ziemi? Psychologia pozytywna, którą się zajmuje, raczej nie kojarzy się z mówieniem o nieszczęściach. A jednak trzeba o nim pamiętać, bo ono musi być, takie jest życie.

I na koniec trzeba wrócić do punktu pierwszego: ważne jest nie to, co wiem, ale to co robię. Teoretyczna wiedza jest potrzebna, ale najważniejsze jest to, co robię, a nie czego nie robię. Pięć powyższych krótkich punktów może sprawić wiele problemów, ale mogą też być pierwszym krokiem do bycie bardziej szczęśliwym.

Tagged

About Przemysław Pufal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *