5 reguł praktykowania psychologii pozytywnej

Christophe Andre w książce „I nie zapomnij być szczęśliwy. ABC psychologii pozytywnej” podaje 5 reguł praktykowania psychologii pozytywnej:

  1. Najważniejsze jest to, co robię, a nie to, co wiem.

Wiadomo 🙂 A jednak większość osób może nawet sporo i wie, ale niestety nie potrafi zastosować swojej wiedzy w praktyce. Nie jest to oczywiście łatwe, ale nie jest również przecież niemożliwe. Wiemy, co jest dobre, a co złe, zdajemy sobie sprawę z tego, jacy jesteśmy, jakie mamy wady, ale w praktyce codziennego dnia nie dajemy rady sami z sobą.

Mam praktyczną propozycję: wyzwanie dnia

  1. Nad szczęściem trzeba się napocić.

Mnóstwo osób jest przekonanych, że wszystkie, nie tylko szczęście, musi przyjść łatwo i przyjemnie. No cóż, czeka ich duże rozczarowanie. Szczęście również nie należy do tych zjawisk, które osiąga się dzięki siedzeniu w fotelu i czekaniu aż samo do nas przyjdzie. Niektórzy są nawet niezadowoleni, gdy się im o tym mówi!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online
  1. Wytrwać.

Christophe Andre jest realistą, więc nie mydli nikomu oczu. W wielu sprawach, również w życiu, trzeba po prostu wytrwać. A to oznacza nie trwanie w bezruchu i bezmyślności, ale walkę o to, aby życie miało jak najwyższą jakość.

  1. Sznurki i włókna.

Sznurki i włókna splecione razem dają mocny sznur. Osobno nie są tak mocne. Podobnie w życiu: wiele drobnych spraw może dać szczęście, siłę, radość. Zapominamy o tym w kieracie codziennego życia. I jednocześnie mamy pretensje, że szczęście nas omija.

  1. Miejsce dla nieszczęścia.

Wspominałem, że Christophe Andre jest człowiekiem mocno stojącym na ziemi? Psychologia pozytywna, którą się zajmuje, raczej nie kojarzy się z mówieniem o nieszczęściach. A jednak trzeba o nim pamiętać, bo ono musi być, takie jest życie.

I na koniec trzeba wrócić do punktu pierwszego: ważne jest nie to, co wiem, ale to co robię. Teoretyczna wiedza jest potrzebna, ale najważniejsze jest to, co robię, a nie czego nie robię. Pięć powyższych krótkich punktów może sprawić wiele problemów, ale mogą też być pierwszym krokiem do bycie bardziej szczęśliwym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.