Audyt – Jacek Hugo Bader

Jacek Hugo Bader określił swoją książkę terminem reporterska archeologia. O co chodzi? To powrót do historii bohaterów i miejsc, które opisywał na początku polskich przemian. Wrócił do bohaterów swoich tekstów z prostym pytaniem: co słychać? Jest więc to dalszy ciąg wielu opowieści i życiorysów.

Są tu bandyci, nasiona, czyli sprawa in vitro, bohaterowie PRL-owskiej afery żelazo, więźniowie szukający miłości, ludzie samotni. Jest też na przykład Ludowy Front Wyzwolenia, czyli jedyna organizacja w Polsce stosującą przemoc. Niektórym bohaterom się udało, innym nie, mamy upadki całkowite i powroty do wiary.  Nie ma tych, którzy po w ciągu tych 25 lat już nie żyją. Są tacy, którzy zrujnowali sobie zdrowie i życie, również tacy, którym choroba zrujnowała życie. Są absolutni fantaści, typy spod ciemnej gwiazdy, prawdziwi komuniści, byli pracownicy PGR-ów, którzy przejęli ziemię i zostali ziemianami.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Pomysł powrotu do bohaterów swoich reportaży po tylu latach jest ciekawy sam w sobie. A i wykonanie jest niczego sobie.  Czasami są to krótkie impresje, czasami dłuższe teksty.  Jacek Hugo Bader trzy lata zbierał materiały do tej książki. Warto było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.