Dom z dwiema wieżami Maciej Zaremba Bielawski

Maciej Zaremba Bielawski to znany i ceniony dziennikarz i reportażysta. A „Dom z dwiema wieżami” to już też znana i doceniona książka. Tym razem pisarz postanowił napisać o swoim dzieciństwie i rodzicach. Co jak zwykle w takich przypadkach nie było łatwe.

Kościan, Poznań i Warszawa to miejscowości gdzie żyli i pracowali rodzice Bielawskiego. Ojciec starszy od matki o 30 dyrektor szpitala psychiatrycznego. Wyrzucony w końcu z pracy, bo nie akceptował osiągnięć psychiatrii radzieckiej i nie chciał wyrzucić żony z pracy w jego szpitalu. Matka była Żydówką z tragiczną wojenną kartą, ale nie chciała o tym opowiadać. Mały Maciej niewiele wiedział o przeszłości rodziców. Zbierał fakty przez wiele lat i opisał je w książce. Dowiedział się o swoich rodzicach więcej, niż oni wiedzieli o sobie nawzajem gdy poznali się po wojnie.

Ojciec był indywidualistą, ona była dobrą matką, ale była mało uczuciowa.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Maciej widział pacyfikację Uniwersytetu w marcu 1968 roku, ale nie miał wtedy pojęcia o swoim pochodzeniu. Matka za to zdecydowała, że wyjadą z kraju. Ona miała 50 lat, ojciec 80 i nie zdecydował się na emigrację. Osiemnastoletni Maciej nie tylko dowiedział się, że ma coś wspólnego do czynienia z niechcianymi w Polsce Żydami, ale również musiał nagle opuścić Polskę. Żal przyszedł dużo później.

Świetnie skomponowana książka to zasługa dużego doświadczenia Bielawskiego. Z pewnością nie było łatwo ją napisać, nie tylko z powodu braku informacji, ale również z powodu emocji, które się pojawiły. Większość dzieciństwa, choć ciekawego i momentami zabawnego, to jednak były mniejsze i większe dramaty. Dziecka, przyzwoitych ludzi, jakimi byli rodzice, całej rodziny, którą wciąż cierpiała na wojenną traumę i ucierpiała od polskiego antysemityzmu.

„Dom z dwiema wieżami” to jeszcze jednak smutna rodzinna opowieść, ale literacko o wiele lepsza od setek innych zalegających księgarnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.