Dwie rasy ludzi

Na świecie istnieją dwie rasy ludzi, lecz tylko w tym jednym sensie: „rasa” ludzi przyzwoitych oraz „rasa” tych, którzy nie wiedzą, czym jest przyzwoitość. Żadna z nich nie składa się wyłącznie z ludzi przyzwoitych albo nieprzyzwoitych.

 Viktor Emil Frankl

Ten cytat wyjaśnia chyba wszystko, jeśli chodzi o dzielenie ludzi na rasy, rasizm, dyskryminację, uprzedzenia, stereotypy, nacjonalizm, a nawet animozje między państwami czy miastami. Przyzwoitość powinna być jedynym kryterium podejścia do ludzi i ewentualnego dzielenia ich na jakiekolwiek grupy. Problem w tym, że w praktyce codziennego życia wszystkie zjawiska, które wymieniłem, występują, czasami w mniejszym, ale niestety przeważnie w większym natężeniu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Każdy rasista, antysemita i anty-tu wstaw jakikolwiek naród, będzie oczywiście przytaczał mnóstwo dowodów na to, że inne rasy lub narody same są sobie winne, że wyrządzają wszystkim krzywdę, że nie powinno się ich tolerować, a za to odebrać wszelkie prawa. I tak dalej i tym podobne.

Walka z uprzedzeniami trwa pewnie od początku świata i końca nie widać. Podsycane są przez kłamstwa, mity, stereotypy, brak logicznego myślenia, miłości bliźniego, jak również przez zwykły brak przyzwoitości. Ludzie co innego mówią o sobie i swoim postępowaniu, o tym, jak traktują innych, a zupełnie co innego robią. Osoby deklarujące miłość bliźniego potrafią jednocześnie nienawidzić i zwalczać tych, których uznali za wrogów.

To, o czym piszę, jest oczywiście powszechnie znane. Nie ma tu nic nowego. A jednak, jak znam życie i ludzi, już teraz wiem, że odezwą się osoby, które będą próbowały bronić rasizmu, antysemityzmu, nacjonalizmu. I będzie tak jak zawsze: emocje, oburzenie, podawanie argumentów i nieprzemakalność na argumenty innych, a pewnie i agresja.

A wystarczy być przyzwoitym.

2 Comments

 1. mgrabas

  powyższy artykuł zakłada nieuzasadnioność uprzedzeń, natomiast pomija uzasadnioną reakcję na negatywne zjawiska, które rodzą zdrowe „uprzedzenia” (cudzysłów zamierzony)
  w artykule też wymieniono antysemityzm (obok rasizmu), a nie wyjaśniono czym antysemityzm jest, ani kto go przejawia i wobec kogo
  czyli ten artykuł jest na takim poziomie ogólności, że jego wartość poznawcza (dla mnie osobiście) jest znikoma

  1. Przemysław Pufal

   A ja nie miałem zamiaru pisać artykułu naukowego, tylko wyrazić własne stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.