Dwunaste Nie myśl, że uciekniesz Filip Springer

Prawo Jante

 1. Nie sądź, że jesteś kimś.
 2. Nie sądź, że nam dorównujesz.
 3. Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas.
 4. Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas.
 5. Nie sądź, że wiesz więcej niż my.
 6. Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my.
 7. Nie sądź, że się do czegoś nadajesz.
 8. Nie wolno ci się z nas śmiać.
 9. Nie sądź, że komuś na tobie zależy.
 10. Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć.
 11. Myślisz, że nic o tobie nie wiemy?

Filip Springer dopisał dwunaste Prawo Jante

 1. Nie myśl, że uciekniesz.
Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Prawo Jante stworzył Aksel Sandemose w powieści „Uciekinier przecina swój ślad”z 1933 roku. Filip Springer chciał się dowiedzieć, czy te prawa są wdrażane w życie, poznać ludzi, którzy je akceptują i tych, którzy ja odrzucają. Do badań terenowych wybrał Skandynawię, a konkretnie Danię, ale zasady te przecież mogą obowiązywać w każdym kraju, każdym miejscu świata. Nykøbing Mors to miasteczko, które było pierwowzorem powieściowego Jante. Ludzie tam mieszkający nie byli zadowoleni, że zostali opisani w powieści przez Sandemose i trafili w ten sposób do historii.

A może wcale nie chodzi o miejsce, tylko o konkretnych ludzi, stan, w którym znajduje się człowiek?

Springer spotkał ludzi, którzy nie zgadzają się z filozofią Jante, ale poszukiwał człowieka, tylko jednego, który akceptował Prawo Jante. Tropi Ollego przez całą książkę. Idzie również tropami autora powieści Aksela Sandemose. Człowieka, z którego nie można brać przykładu (jego życie było pogmatwane), a on i jego twórczość wpłynęli na wiele osób. Paradoksalnie, w swojej książce Sandemose przez Prawo Jante opisywał pewien stan rzeczy, a nie postulował wprowadzenie go w życie. Prawo Jante to nie przyczyna takich postaw, ale ich opis.

„Dwunaste” to książka o prawdzie i fikcji, odwadze, stosunku do świata i innych, równości, egoizmie, indywidualizmie, unifikacji, mitach i stereotypach. I o ucieczce przed Prawem Jante, która, to całkiem prawdopodobne, jest niemożliwa.

Springer przeplata wątki fragmenty fabularyzowane z reportażem, choć nawet wtedy nie do końca możemy być pewni, co wydarzyło się naprawdę, a co jest zmyśleniem. Powstał jakiś odrębny gatunek, ale książkę czyta się dobrze, nie bójcie się, to nie jest jakiś niestrawny literacki eksperyment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.