Horyzont Jakub Małecki

Horyzont Jakub Małecki

Mariusz Małecki to były żołnierz, uczestnik wojny w Afganistanie, który zabił cztery osoby. Ma 36 lat, cierpi na PTSD, syna siostry Mileny obserwuje tylko z daleka. Dlaczego nie chce spotykać się z Dawidem, tego dowiemy się z dalszej części książki. Jego kumpel, Miętowy, zabił w Afganistanie sześć osób, również cierpi na PTSD. Ich życie na misji poznajemy w retrospekcjach.

Mariusz ma napisać książkę wspomnieniową o misji w Afganistanie. Nie może jej zacząć. W końcu pisze książkę i nazywa swojego książkowego bohatera prawdziwym imieniem i nazwiskiem pisarza, czyli Jakuba Małeckiego. Podobieństw między bohaterami a pisarzem jest w książce więcej.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Zuza ma 24 lata i jest sąsiadką Mariusza. Jej ojciec mieszka z  bratem i ich matką. Babcia cierpi na Alzheimera. Matka Zuzi nie żyje, więc czasami Zuzia udaje przed babcią, że jest swoją matką. Babcia wyjawia w takich chwilach sekret dotyczący Zuzi i jej matki.

Mariusz i Zuzia, jak to się kiedyś ładnie określało, mają się ku sobie.

W książce nie brakuje dramatycznych wydarzeń, ale nawet one, jak to u Małeckiego, przedstawione są delikatnie, z wrażliwością. Pisarz szanuje nie tylko swoich czytelników, ale również, co może dziwnie brzmi, ale tak jest, szanuje również swoich bohaterów.

Sięgając po kolejne książki Jakuba Małeckiego wiem, że czego się spodziewać i tym razem także się nie zawiodłem. To pozbawiona eksperymentów, klasyczna i dobra opowieść.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.