Ile razy uratowaliście dzisiaj świat?

Przeglądanie mediów społecznościowych to jest niezła zabawa. Można się rozerwać, pośmiać, dowiedzieć czegoś ciekawego.

Choć niekoniecznie będzie to prawda.

Jak często zdarza Ci się sprawdzić prawdziwość informacji, które lajkujesz i podajesz dalej? A może w razie wątpliwości po prostu tego nie robisz, aby nie wprowadzać innych w błąd?

Właśnie. Zazwyczaj tłumaczymy się brakiem czasu na refleksję albo małą szkodliwością czynu. A nie piszę tu o uwiarygodnianiu swoim lajkiem lub podaniem dalej informacji o nowej rasie kotków, bo takowa prawdopodobnie nikomu nie zaszkodzi. Mowa tu o informacjach z takich dziedzin jak zdrowie czy finanse lub wiadomości o konkretnych ludziach.

Większości użytkowników wydaje się, że jeśli coś jest zamieszczone w sieci, to jest to prawda. Chyba, że zrobiła to osoba, z którą nie zgadzamy się w poglądach, bo wtedy wiadomo, kłamstwo, manipulacja, propaganda! Lubimy tkwić w swoich bańkach informacyjnych, ponieważ jest w nich bezpiecznie, wszyscy się z nami zgadzają i nie trzeba weryfikować tego, co się widzi i słyszy.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Problem tylko w tym, że przez takie beztroskie podejście do treści zamieszczanych w sieci i przez innych i przez nas samych, codziennie możemy albo rzetelnie informować, albo kłamać i manipulować. I nie przywołuj argumentów o tym, że przecież każdy ma swój rozum i nie musi wierzyć we wszystko, co czyta. Nie jest to jednak takie proste, mechanizmy rządzące ludzkim rozumem są częściowo od nas niezależne. Dlatego jesteśmy tak podatni na reklamy, manipulacje polityczne, fake newsy.

Czy ktoś jeszcze w ogóle zastanawia się więc nad swoją odpowiedzialnością za polubiane i udostępniane wpisy, grafiki i linki prowadzące w różne miejsca? Raczej niewielu z nas.

Ludzka naiwność, a także zła wola, nie mają granic. Każdego dnia zetkniesz się z nieprawdą i manipulacją. Od Ciebie zależy czy będą się rozprzestrzeniać. Możesz przestać obserwować daną stronę lub osobę, zgłaszać takie posty i strony do administratorów portali. Każdego dnia podejmując decyzję o uwiarygodnianiu kłamstw swoimi działaniami, nie tylko w mediach społecznościowych, nie tylko oszukujesz kolejne osoby, ale możesz zniszczyć im zdrowie i życie. Każdego dnia możesz, mówiąc górnolotnie, choć ulepszyć odrobinę świat. Wystarczy chwila namysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.