Książki o rodzinie, czyli współczesna rodzina w światłach wojny

Nietypowy wpis, ponieważ nie będzie jednej książki, a dwie. Obie powieści łączy tematyka. Obie są o rodzinie, choć autorzy zupełnie inaczej podeszli do tego tematu.

Światła wojny Michael Ondaatje

Rodzeństw Rachel i Nathaniel zostają przekazania pod opiekę niby nieśmiałego i cichego osobnika, którego nazwali Ćmą. Matka niby poleciała do Singapuru do ojca i przekazała dzieci i dom pod opiekę niby nieśmiałego i cichego osobnika, którego nazwali Ćmą. Rachel i Nathaniel odkrywają, że Ćma jest ciekawszym osobnikiem, niż im się wydawało. Matka jednak nie jest w Singapurze i tracą z nią całkowicie kontakt. Szokująca sytuacja dla współczesnych rodziców, bo przecież nikt nie zostawia dzieci pod opieką jakichś obcych ludzi, ponieważ oprócz Ćmy pojawi się ich jeszcze więcej.

Akcja toczy się zaraz po II wojnie światowej. Parada ciekawych postaci, dzieci poznają inne życie, dojrzewają. Co właściwie stało się z matką? Jak się kończy przedziwna przygoda rodzeństwa?

Autor „Angielskiego pacjenta” zaskakuje w tej powieści pomysłowym rozwinięciem opisanej wyżej sytuacji. Miałem tylko w trakcie czytania jeden problem. Język użyty przez Michaela Ondaatje jest tak elegencki i gładki, że nawet we fragmentach bardzo emocjonalnych, jakoś nie potrafiłem identyfikować się z bohaterami, cieszyć się razem z nimi czy im współczuć. Pomimo tego – polecam.

 

Współczesna rodzina Helga Flatland

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

W trakcie rodzinnej wycieczki do Włoch, dzieci dowiadują się, że ich rodzice się rozwodzą. To oczywiście szok, ale tym większy, że rodzice mają po 70 lat i przeżyli razem lat 40. Po kolei narratorami jest trójka rodzeństwa, którzy już mają swoje rodziny lub są w trakcie ich zakładania. Poznajemy rodzinę i relacje między jej członkami z różnych punktów widzenia, które czasami różnią się od siebie bardzo mocno, nawet wtedy, gdy rodzeństwo opisuje te same wydarzenia.

Tytuł powieści brzmi jak tytuł książki socjologiczno- psychologicznej i w powieściowej formie mamy do czynienia właśnie z czymś taki. To diagnoza rodziny, stanów psychicznych jej członków i opis relacji między nimi.

Przez ćwierć tekstu nie bardzo wiedziałem, dokąd ta powieść zmierza, ale gdy pogodziłem się, że to po prostu studium rodziny mające ukazać różne rodzaje rodzin współczesnych w ogóle, czytałem z zainteresowaniem. Z pewnością wielu czytelników znajdzie w książce cechy swoich rodzin.

Dwa różne podejścia do tematu, jakim jest rodzina. Obydwie powieści właściwie można podsumować jednym zdaniem: życie w rodzinie nie jest łatwe.

Książka Światła wojny Michael Ondaatje >>>

Książka Współczesna rodzina Helga Flatland >>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.