Kursy maturalne z biologii – czy warto uczęszczać na dodatkowe zajęcia

Artykuł zewnętrzny
O przygotowaniach do matury słyszy się praktycznie do razu, po przekroczeniu progu szkoły średniej. Nauczyciele ostrzegają, przypominają, a niekiedy również straszą uczniów przed konsekwencjami źle zdanego egzaminu. Presja jest więc spora i dodatkowo z roku na rok staje się coraz większa. Szczególnie wymagające są przedmioty, które wymagają od ucznia bardzo dobrej pamięci i przyswojenia szczególnie dużej dawki informacji. Taki przedmiotem jest m.in. biologia.

Jak uczyć się biologii, żeby dobrze dać maturę
Odpowiedź „regularnie” raczej nikogo nie zaskoczy i każdy z uczniów słyszał ją zapewne milion razy. Większe zainteresowanie budzi zazwyczaj nieco inna interpretacja tego pytania, a mianowicie – czy dodatkowe pomoce są potrzebne, a jeśli tak, to które wybrać? Nawet przykładni uczniowie przyznają, że same zajęcia z nauczycielem szkolnym często są niewystarczające. Wtedy można skorzystać z jednego z trzech wariantów:

 • poświęcać więcej czasu na samodzielną naukę
  Nauka z mentorem, czyli osobą, mającą większą wiedzę i umiejącą wyłożyć nam problematyczne kwestie, przeważnie przynosi lepsze efekty, niż samodzielna nauka. Jeśli nie mamy możliwości skorzystać z takiego wsparcia poza szkołą, konieczne będzie spędzenie więcej czasu nad książkami w pojedynkę.
 • skorzystać z korepetycji
  Spotkania z korepetytorem to świetny sposób na przyswajanie wiedzy, dopasowane do naszego tempa nauki. Niestety na dłuższą metę ten sposób jest dość kosztowny.
 • kursy maturalne z biologii
  Jeśli takie zajęcia organizowane są w kameralnych grupach i przez wykwalifikowaną osobę, mogą przynieść uczniowi dużo większe korzyści niż samodzielna nauka. Dodatkowo takie rozwiązanie przeważnie kosztuje mniej niż zajęcia z prywatnym korepetytorem.
Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Co jeszcze warto wiedzieć o kursach maturalnych z biologii?
Jedną z najważniejszych zalet kursów jest takie skonstruowanie programu, aby przygotować uczniów dokładnie „pod” egzamin dojrzałości. W ten sposób działa np. firma maturra.pl. Podczas spotkań uczniowie rozwiązują zadania, przypominające formą i tematyką zadania, które czekają ich, podczas najważniejszego egzaminu w życiu. Poszukując odpowiedniego kursu, zawsze warto sprawdzić liczbę osób w grupie. Zbyt wielu uczestników sprawi, że prowadzący nie będzie w stanie poświęcić optymalnego czasu każdemu uczniowi. Za kameralne grupy, w których jest to możliwe, uznaje się grupki, liczące od 5 do 10 osób.

Na dobre przygotowanie do matury wpływ na również to, jakie pomoce naukowe wykorzystujemy. Decydując się na dobry kurs maturalny z biologii, dysponujemy nie tylko własnymi notatkami, ale tez materiałami oferowanymi przez ośrodek szkoleniowy – prezentacjami multimedialnymi, wykresami i innymi pomocami.

Bez samodzielnej nauki trudno spodziewać się świetnych wyników na jakimkolwiek egzaminie, szczególnie na tak rozległym tematycznie sprawdzianie, jak matura. Czasem jednak dobrym pomysłem może okazać się pomoc z zewnątrz. Takie wsparcie nie tylko pozwoli nam przyswoić kwestie, które z jakiegoś powodu pominęliśmy, ale też sprawi, że usystematyzujemy to, co już wiemy.

2 Comments

 1. Łukasz

  W moim przypadku dodatkowe kursy pozwoliły zdobyć wiedzę, która albo nie pojawiła się na zajęciach albo była tak krótka że nie zapamiętałem. Dodatkowe kursy z matematyki, chemii, biologi to podstawa do zrozumienia wszystkiego na dobrym poziomie. Poziom nauczania w szkołach jest rożny, ze względu na różnice miedzy poziomem wiedzy rożnych osób w klasach.

  1. Przemysław Pufal

   Niestety polska szkoła funkcjonuje tak, że dodatkowa nauka jest niezbędna…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.