Lagom: ja – inni

Prawie każdy ciągnie do jakiejś grupy społecznej, bo tam znajdujemy na przykład poczucie bezpieczeństwa, uznanie, albo po prostu zabawę lub dziesiątki innych rzeczy. Lagom (zobacz inne wpisy na ten temat>>> ), jako pewna filozofia życia, mówi, że mamy uczestniczyć w życiu różnych grup, ale niekoniecznie musimy od razu dopuszczać ich członków do naszego życia. Przecież w lagom poszukuje się równowagi i spokoju. Co oczywiście oznacza, że również innym musimy pozwolić na spokój od naszego wtrącania się w ich życie i narzucania się.

Solidarność  i lojalność grupowa są bardzo ważne, ale jednocześnie trzeba pamiętać o poszanowaniu praw innych ludzi. Zaufanie jest bardzo ważne, trudno je zyskać, ale gdy się już je ma, trzeba pracować nad tym, aby go nie stracić. Gra zespołowa, w różnych sferach życia i rozumiana również dosłownie, opiera się na zaufaniu, wypełnianiu obietnic, na ludziach, na których można liczyć. Ale każdy szanuje prawa każdego, lagom nie polega na wtrącaniu się do czyjegoś życia dla zrealizowania własnych celów.

Przysłowie szwedzkie mówi, że „Samochwalstwo brzydko pachnie”. To czyny, to co się robi, są ważniejsze od milionów pięknych słów. W Polsce zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej, takie podejście jest rzadko praktykowane. Wciąż ważniejsze jest to, co się mówi i obieca, niż to, czego faktycznie się dokona. Lagom zakłada umiar w okazywaniu emocji, również tych pozytywnych po to, aby inni nie poczuli się źle. Czy już dzieci muszą czuć, że są lepsze od innych? A do takiego myślenia je zazwyczaj zachęcamy. Konkurowanie ze sobą przenosi się w dorosłe życie, a później narzekamy na wyścig szczurów, który wykańcza ich uczestników i negatywnie wpływa na całe społeczeństwo.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Pamiętajmy, że lagom nakazuje dbać o swoje potrzeby i równowagę życiową, ale nie kosztem innych, nie kosztem grup, w których jesteśmy.

Nasze emocje mają być w równowadze, a ich okazywanie ma być powściągliwe, aby nie urazić nikogo, nie narazić jego lagom na szwank. To trudne dla Polaków, którzy reagują żywiołowo i głośno, którzy potrafią się cieszyć, ale niestety często jest to radość z czyjegoś nieszczęścia. Trudno jest walczyć z egoizmem, który przecież niszczy zaufanie.

Dbanie o innych, o ich lagom, przynosi wiele pozytywnych skutków dla całego społeczeństwa. Szacunek dla innych oznacza, że również inni będą szanować mnie, a jeśli nie, to przecież mam swoje życie zgodne z lagom. Nie muszę wpuszczać nikogo z buciorami we własne życie.

Więcej o lagom przeczytasz tu:

Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia Lola A. Akerstrom>>>

Skandynawski sekret dr Bertil Marklund>>>

Lagom Szwedzka sztuka życia Linnea Dunne>>>

Żyj Lagom Anna Brones Anna Brones>>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.