Miasto ślepców Jose Saramago

„Miasto ślepców”, powieść laureata nagrody Nobla, Jose Saramago, to książka z 1995 roku. Została sfilmowana, ale ja ani jej wcześniej nie czytałem, ani nie przypominam sobie filmu, więc ją przeczytałem.

Epidemia białej ślepoty atakuje z nieznanego powodu ludzi w jakimś mieście, jakiegoś kraju. Najwcześniej ociemniali zostają zamknięci w byłych koszarach wojskowych. Panują tam nieludzkie warunki i takie same prawa, wprowadzone przez najsilniejszych i najbrutalniejszych.

Wśród chorych jest jednak jedna osoba, którą widzi, ale dała się zamknąć wraz ze swoim mężem…

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Jak skończy się ich gehenna? Kto okaże się odważny, a kto skończy jako tchórz? Jakie są reakcje na nieszczęście, choroby, przemoc? W końcu dlaczego to nieszczęście dotknęło tych ludzi? Czy czymś zawinili i była to kara? A może to jakieś ostrzeżenie? A być może po prostu zwykły przypadek?

Opisy działają na wyobraźnię, wyobraźnia podsuwa obrazy brudu i smrodu, bo przecież miasto nie funkcjonuje normalnie, gdy wszyscy są niewidomi.

Oczywiście cała ta sytuacja, wyizolowanie grupy ludzi, to metafora całego świata. Wszystko po to, aby po raz kolejny spróbować opisać ludzką naturę i jej najgorsze strony. Nigdy dość takich powieści, tylko czytelników pewnie zbyt mało…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.