Nazwisko, domena, marka, czyli blog blogera blogierskiego

Blog czy strona internetowa to już nie tylko marzenie tysięcy, ale marzenie spełnione. Wiele osób codziennie tworzy swojego bloga, a jedną z decyzji, które trzeba podjąć, jest ta dotycząca nazwy bloga.

Można pisać tak jak ja pod własnym imieniem i nazwiskiem. Masz wtedy jasność, że wszyscy wiedzą kto jest autorem bloga i łatwo internautom, a w ogóle bliższym czy dalszym znajomym, zapamiętać adres. Jednocześnie nie wszyscy mają ochotę eksponować tak swoje imię i nazwisko, a co za tym przecież idzie automatycznie również siebie. No tak, ale z tym z kolei wiążą się dwie sprawy. Pisanie bloga to przecież sprawa bardzo osobista, bo nikt nie robi tego za nas, to są nasze teksty i nasze poglądy. A po drugie, można oczywiście próbować zachować w internecie anonimowość, to się udaje, ale zazwyczaj na krótką metę. Można próbować całe życie być nieznanym znanym blogerem, ale prędzej czy później przyjdzie moment, gdy będziesz się chciał ujawnić, na przykład przy okazji jakiejś kampanii, umowy z jakąś firmą, spotkania blogerów. I raczej prędzej, niż później internauci i tak Cię wytropią.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nie oznacza to wcale, że musisz pisać pod swoim imieniem i nazwiskiem. Przecież możesz nazwać bloga jak tylko chcesz. Odróżnij jednak nazwę bloga od jego domeny – te dwa elementy mogą być zupełnie różne, choć niektórym może to sprawiać problem z zapamiętaniem nazwy i adresu. Zakładając, że domena i nazwa bloga są takie same, użyć możesz jeszcze jakiegoś opisu strony, hasła reklamowego, identyfikującego.

A co z marką? Osoby posiadające na przykład firmę i sprzedające jakiś produkt starają się wypromować konkretną markę, nazwę, znak, aby były szybko kojarzone przez potencjalnych klientów. Blogerzy mogą swoje sklepy z własnymi produktami zintegrować z blogiem, nie ma wtedy problemu – i bloger i marka mają takie same nazwy. Gdy ktoś posiada kilka blogów, to może połączyć wszystko nazwą swojej firmy, swoim imieniem i nazwiskiem lub też starać się wypromować każdy blog pod inną marką.

Początkujący blogerzy zrobią najlepiej, gdy skupią się na prowadzeniu i promowaniu jednego bloga. Niezależnie od tego, czy pod swoim imieniem i nazwiskiem, czy wymyśloną nazwą, i tak będą mieli mnóstwo pracy. Warto jednak, aby dogłębnie przemyśleli przed uruchomieniem bloga i poświęceniem mu czasu i pieniędzy, pod jaką nazwą i domeną chcą go prowadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.