Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci Linda Åkeson McGurk

Linda Åkeson McGurk wyszła za mąż i przeprowadziła się do USA. Tam dopiero zdała sobie sprawę nie tylko z różnic między wychowaniem dzieci w Szwecji i USA, ale także z tego, że ludzie za wszelką cenę postanowili odciąć się od natury. Napisała więc książkę, której tematyka może wydawać się dość zabawna: no bo jak to? Naprawdę trzeba przypominać te wszystkie dobrze znane tematy?

Niestety trzeba. Natura i zabawa na świeżym powietrzu to same zalety, a jednak duża część rodziców chyba tego nie rozumie. I pomimo tego, że w książce są to rodzice ze Stanów Zjednoczonych, to w Polsce również jest takich coraz więcej.

W USA dzieci większość nie bawi się na świeżym powietrzu, wszędzie się je dowozi i ogranicza zabawy w imię bezpieczeństwa. Nadopiekuńczość prowadzi do wychowywania dzieci niezaradnych, bojących się wszystkiego i wszystkich, słanych fizycznie i nieodpornych psychicznie. Oj, znamy to z własnego podwórka…

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Friluftsliv ten szwedzki (i norwerski) termin określający życie blisko przyrody. Autorka postarała się wyjaśnić,  czym jest ta cała szwedzka, skandynawska filozofia stosunku do natury, ekologia, niemarnowanie żywności, energii. Taka postawa Skandynawów ma przełożenie również w wychowywaniu dzieci. Polscy rodzice powinni przeczytać tę książkę i przemyśleć to, co wyczytają. Między innymi, że brud jest zdrowy, że nie ma złej  pogody na spacer i zabawy, jest tylko źle ubrane dziecko, że leśne przedszkola prowadzą naukę i zabawę na zewnątrz niezależnie od panującej aury, że rodzice wystawiają małe dzieci w wózkach na drzemki na dwór również zimą.

Może tę lub podobną książkę powinni dostawać wszyscy rodzice zaraz po urodzeniu dziecka? Może wtedy zmniejszyłaby się liczba dzieci prawie w ogóle niewychodzących na dwór, wszędzie podwożonych, które po przejściu stu metrów narzekają na ból nóg, siedzących z komórką lub przed komputerem, bo jest zimno/gorąco/wieje/pada/cokolwiek, co może posłużyć za wymówkę i dla nich, i dla ich rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.