Nielegalny Moje dzieciństwo w RPA Trevor Noah

Trevor Noah wychowywał się w RPA, gdy jeszcze obowiązywał tam apartheid. Miał szczęście, ponieważ jego matka był postępowa i odważna. Świadomie zaszła w ciążę z białym, nie akceptowała dziwnych i często niebezpiecznych tradycji i zwyczajów.
Trevor nie był więc ani biały, ani czarny i w myśl przepisów był nielegalny… Kolor skór nie tylko formalnie eliminował go z normalnego życia, ale również stawiał poza wszelkimi grupami. Każda z nich traktowała go inaczej niż swoich zwykłych, tylko czarnych lub tylko białych, członków. Musiał więc znaleźć swój własny patent na odnalezienie się w takich warunkach. Jego mechanizmem obronnym był humor. Dzięki niemu zrobił karierę w telewizji i to w USA, ale droga na szczyt nie była łatwa i przyjemna. Był wiecznym autsajderem, na szczęście był inteligentny i sprytny, więc radził sobie z różnymi przeciwnościami losu i ludźmi. Wychowywał się w biedzie, w domu z przemocą, której mnóstwo było również na ulicach.
Okazuje się, że dzieciństwo i młodość faceta z telewizji były dość niezwykłe. Szkoda, że w książce opisał tylko dzieciństwo i wczesną młodość, ale z pewnością za jakiś czas ukaże się kolejna książka ze wspomnieniami z czasów robienia kariery.
Literacko te wspomnienia nie są zbyt udane, wkradło się trochę chaosu, ale mają siłę świadectwa człowieka, który musiał przezwyciężyć niesprzyjające, delikatnie mówiąc, okoliczności, wygrać ze złymi ludźmi i takim też systemem, a także przezwyciężyć własne słabości i skłonności, aby w końcu nie tylko zrobić karierę, ale głównie przeżyć. Co wcale, tam w RPA, w tamtym czasie, nie było oczywiste.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.