Od smartfonów rosną rogi

Od smartfonów rosną rogi Waszym dzieciom. To nie żart egzorcysty ani treść kolejnego mema.

Odkrycie naukowca z Australii wykazało, że aż 41 proc. osób w wieku od 18 do 30 lat może mieć „zewnętrzne guzy potyliczne”, które na rentgenowskich zdjęciach przypominają rogi. Narastają one u podstawy szyi i u niektórych osób można je nawet wyczuć przez skórę. Zewnętrzne guzy potyliczne mogą tworzyć się u osób, które przyjmują charakterystyczną pochyloną postawę przy korzystaniu ze smartfona. Zapytaj swoje dzieci czy nie mają bólów kręgów szyjnych. Pomacaj, bo może mają już rogi, a mogą one mieć nawet 10 mm.

I nie, nadal nie żartuję. Co więcej, jeśli jesteś osobą młodą, mającą smartfona w ręku od urodzenia, ta przypadłość, i inne, nie łudź się, mogą spotkać również Ciebie.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

I tak, zdaję sobie sprawę, że wiele osób po prostu wyśmiewa tego typu informacje, lekceważy wszelkie porady dotyczące zdrowego korzystania ze współczesnych mediów i urządzeń elektronicznych. Sytuacja podobna jest do tej, którą znamy z historii papierosów. Palili wszyscy, niektórzy wiedzieli, że wywołują raka, ale wiadomości były ukrywane i lekceważone. Papierosy reklamowano, wręcz zachęcano do ich palenia, kreując wokół nich cały styl życia. A ludzie umierali.

Przesadziłem z tym porównaniem? Przypominam więc, że nadal jesteśmy na początkowym etapie korzystania ze smartfonów i internetu. Wciąż nie wiemy, a czasami odkrywamy jak te rogi, jak one wpływają na ludzki organizm. I to zarówno na jego fizyczność, jak i sferę psychiczną. Nie znamy konsekwencji, jakie mogą spotkać nie tylko pojedyncze osoby, ale całe społeczności i ludzkość w ogóle, korzystania z wciąż rozwijających się mediów i urządzeń. A mimo tego większość z nas podchodzi do nich dość nonszalancko, żeby nie powiedzieć nieodpowiedzialnie. I pozwalamy na to również naszym dzieciom.

Pozwalamy również, żeby robiły, jadły i stykały się z rzeczami, o których wiemy na pewno, że im szkodzą, niszczą ich rozwój psychiczny i fizyczny. Być może więc dla części rodziców jakieś długofalowe negatywne konsekwencje nadmiernego korzystania ze smartfonów już w ogóle są nie do ogarnięcia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.