Osobisty przewodnik po depresji

Tomasz Jastrun to poeta, prozaik i dziennikarz. Od wielu lat zmaga się z depresją. Nie tylko publicznie ogłosił, że cierpi na tę chorobę, ale również napisał o niej, i o sobie, książkę.

Ta biografia depresyjna pokazuje życie poety od dzieciństwa w kontekście szukania przyczyn pojawienia się u niego depresji. Są zapiski z dna, czyli z czasów, gdy choroba dominowała. Jest osobista encyklopedia depresji, czyli fakty o tej chorobie, a do tego cytaty ze znanych i nieznanych chorych osób. Autor opisuje różne zagadnienia związane z depresją, na przykład cierpienie, funkcjonowanie, samobójstwo i wiele innych. Poznajemy również refleksja Jastruna i przykłady z jego życia. Są w końcu wyjątki z bloga pisarza.

Tomasz Jastrun w książce zastanawia się między innymi czy może zrozumieć depresję i chorego na nią ktoś, kto sam nigdy nie chorował. Można oczywiście z kimś współcierpieć, być empatycznym, ale chyba nie można zrozumieć co się dzieje z człowiekiem dotkniętym depresją.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Wydaje się, że jeszcze nie wszyscy rozumieją, że każdy może zachorować, niezależnie od wszelkich warunków, stanu zdrowia, jakości życia. W każdej chwili może po prostu przyjść, rozgościć się i nie opuszczać człowieka przez wiele lat. Może ten argument powstrzyma niektórych przed wyśmiewaniem i piętnowaniem osób chorób na depresję. A także przed lekceważeniem jej objawów u siebie. Nie chodzi oczywiście o popadanie w paranoję i szukanie u siebie czegoś, co może wskazywać, że jesteś chory.

Nie wolno jednak nigdy bagatelizować pojawienia się niepokojących oznak mogących wskazywać, że Ty lub ktoś, może mieć początek depresji. Nawet jeśli okaże się, że to jednak nie depresja, to taka reakcja będzie bezpieczniejsza od życia przez dłuższy czas z taką chorobą. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Moim zamiarem oczywiście nie było recenzowanie „Osobistego przewodnika po depresji” Tomasza Jastruna, choć do jej przeczytania zachęcam. Napisanie o niej tutaj to kolejny pretekst, żeby przypomnieć Wam, jak niebezpieczną, zdradliwą, podstępną chorobą jest depresja. Pomóc mogą specjaliści, czyli psychologowie i psychiatrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.