Pamiętnik księgarza Shaun Bythell

The BookShop w Wigtown był, a może i jest, najbardziej znanym antykwariatem na świecie. A wszystko to dzięki właścicielowi, który najpierw zamieszczał różne materiały na Facebooku, a następnie napisał książkę. Te różne materiały i książka nie dotyczą tylko sprzedawanych przez niego książek, czy książek w ogóle, bo w ten sposób pewnie ciężko byłoby mu się wyróżnić spośród setek i tysięcy księgarń.

Shaun  Bythell postanowił opisywać swoich klientów, kontrahentów i współpracowników. Jasne, poczytać możecie również o książkach, o problemach finansowych, słabej sprzedaży, zapaści rynku, pomysłach na zwiększenie sprzedaży, walce z gigantami i księgarniami internetowymi. Autor opisuje cały rok, na czym polega jego praca, z kim się spotyka, jak kupuje i sprzedaje książki, inne zajęcia związane z utrzymanie, remontami sklepu. Zdradza, które książki opłaca się kupić i sprzedać, jakie zmiany w gustach czytelników nastąpiły, jaki stosunek do książek mają ludzie i jaki do księgarzy, podaje ciekawostki i fakty z historii książki i księgarstwa.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Sądzę jednak, że głównym powodem, że książkę fajnie się czyta, są jednak opisani klienci. Dziwni, skąpi, roszczeniowi, ale i też interesujący, mole książkowe, ludzie, którzy nie wiedzą, czego chcą i tacy, którzy chcą tylko zniżek.

Okazuje się więc, że praca antykwariusza, którą wiele osób uważa po prostu za nudną, wcale taka nie jest. Podobnie jak sam „Pamiętnik księgarza”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.