Powrócę jako piorun Krótka historia Dzikiego Zachodu Maciej Jarkowiec

Indianie to jedna z fascynacji mojego dzieciństwa. Przy okazji chciałem oświadczyć, że nie przeczytałem żadnej książki Karola Maya! Wtedy czytanie książek i oglądanie filmów (a były one, jak dzisiaj je oceniam, niewiarygodnie głupie), to była przygoda.

I to nie było to, o czym pisze Maciej Jarkowiec. Autor opisuje między innymi historię Russella Meansa, indiańskiego buntownika XX wieku, który chciał między innymi utworzenia niepodległego państwa indiańskiego. Bo takowe nie istnieje, a wszystko przez osiedlających się w Ameryce Europejczyków. Historia Indian i ich walki o tereny, życie i godność to również temat tej książki. Milion z 2,5 Indian żyje w 326 rezerwatach. Tylko tyle spotkało ich po masowym wyrzynaniu, przesiedleniach, zabieraniu dzieci, przymusowej asymilacji, rozpijaniu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Autor jeździł po miejscach związanych z Indianami, ich walką i rozmawiał z nimi. Pokazuje historię Indian i ich teraźniejszość, splatając to w fascynująco – wstrząsającą opowieść o honorze, zagładzie, odwadze, tchórzostwie, wielkości i upadku zarówno całych plemion, jak i jednostek.

Autor rozprawia się także z częścią mitów na temat Indian. Literatura popularna i wspomniane wyżej durne filmy nie pokazywały rdzennych mieszkańców Ameryki takimi, jacy byli, tylko pewien mit i obraz, który miał dawać rozrywkę i dobrze się sprzedawać.

Siedzący Byk, Szalony Koń, a także wojownicy tacy jak Russell Means, byli i są dla Indian przykładami, że nigdy nie wolno składać broni. Lakoci walczyli jeszcze w II połowie XX wieku.

Książka nie tylko dla dużych chłopców.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.