Prezenter od fake newsów

W internecie jest wszystko. Słyszeliście to stwierdzenie? To oczywiście nieprawda, ponieważ pewnych produktów i usług nie da się nigdy zamienić na cyfrowe. Chyba że w przyszłości ludzie będą egzystować w postaci świadomości zapisanej na twardym dysku, więc będzie można wszelkie produkty, usługi i nawet ludzi zamieniać na cyfrowe wersje. Oczywiście doskonałe, takie, jakie chcemy i pożądamy.

Dlaczego jednak piszę, że cyfrowe wersje ludzi to pieśń przyszłości, skoro już takie istnieją? Co prawda jeszcze niedoskonałe, takie podróbki, ale jednak. Xin Xiaomeng to prezenterka chińskiej państwowej agencji informacyjnej, która jest i jej nie ma. To tylko wytwór technologii i programowania. Taki „dziennikarz” nigdy nie poprosi o podwyżkę, nie posiada swoich poglądów, nie pomyli się i zawsze będzie podawał tylko i wyłącznie słuszne informacje.

Swoją drogą, dlaczego nie wyobrazić sobie, że będziemy mogli wybrać sobie wygląd tego czegoś, co będzie nam podawać wiadomości. Na przykład będzie to piękna pani lub przystojny mężczyzna, albo niedźwiedź lub pudełko zapałek. Nie, zapałki nie będą już istniały, więc będzie to nieokreślonego kształtu kolorowa plama.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Wszelkie systemy autorytarne i ich machiny propagandowe będą zadowolone, że pracownik takich czy innych wiadomości, nie ma swoich poglądów i nie próbuje wpływać na treść przekazywanych informacji.

Też przesadzam, ponieważ już w tej chwili mnóstwo jest takich „dziennikarzy” i to będących ludźmi z krwi i kości. Specjalizują się w podawaniu fake newsów, półprawd i trochę innych prawd. Wydawało się, że telewizja odchodzi do lamusa i internet całkowicie je zastąpi, zniknie więc problem manipulacji i propagandy. Są tylko dwa problemy. Pierwszy jest taki, że internet i social media to są dopiero idealne media do ogłaszania kłamstw, fake newsów, oszczerstw i pseudonaukowych informacji. Po drugie media społecznościowe wyparły gazety będące głównym źródłem informacji, ale przede wszystkim wśród młodszych dorosłych mieszkańców tej planety. Telewizja wciąż jest najważniejszym medium, z którego starsi dorośli pozyskują wiedzę o świecie.

Aby więc trafić ze swoim przesłaniem do wszystkich grup wiekowych, trzeba jeszcze zainwestować zarówno w telewizję, jak i internet i media społecznościowe. Chociaż telewizję można mieć za darmo, wystarczy ustawa o obowiązkowym abonamencie. A nieprawdziwe informacje można też rozpowszechniać w necie o social media za darmo. Przecież głupota w realu rozpowszechnia się jak wirus, a w sieci jak viral.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.