Sens życia? Dziękuję, nie dla mnie

Sens życia, pytania o sprawy fundamentalne, cel swojego istnienia to dla coraz większej liczb Polaków sprawy nieważne. Zastanawia się nad tym coraz mniej ludzi, ich liczba sukcesywnie spada, a życie wcale nie jest prostsze.

Tak, życie wcale nie jest prostsze, chociaż przez dostępność różnego rodzaju porad, poradników, łatwy dostęp do samozwańczych przewodników życia, liderów i sekciarzy wydaje się nam, że zapanowaliśmy nad własnym życiem i wiemy dokąd zmierzamy.

Niestety jest to złudne poczucie, bowiem większość ludzi nie ma zielonego pojęcia jaki jest cel ich istnienia w tym miejscu i czasie. Większość żyje z dnia na dzień, od jednego małego celu do kolejnego małego celu, od jednej przyjemności do drugiej. Tyle, że są to drobiazgi, które nie dadzą nikomu odpowiedzi na podstawowe pytania: skąd przybyłem? kim jestem? dokąd zmierzam? Zagłuszamy je szybkim życiem, tym, co trzeba zrobić dzisiaj, a drobne przyjemności mylimy z sensem życia.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Te osoby, które w ogóle myślą o sensie życia, upatrują go głównie w rodzinie, zdrowiu i dzieciach. Coraz rzadziej wiążemy go z wartościami egzystencjalnymi i zasadami etycznymi. A brak namysłu nad życiem tłumaczymy brakiem czasu.
Wydaje się mi się jednak, że dajemy się pochłonąć życiu takiemu, jakie jest obok i nawet nie próbujemy zweryfikować czy różne propozycje są dla nas dobre. Po prostu z nich korzystamy i pozostajemy z pytaniami bez odpowiedzi, z obniżonym samopoczuciem i depresją.

Wielu z nas nie ma nawet jakiegoś dużego celu w życiu, chodzi tylko o to, żeby przeżyć życie i nawet nie zastanawiać się jak i po co. Brak namysłu nad sensem życia to kolejny zwiastun tego, co się stanie z naszą cywilizacją: przeminiemy zanim się zorientujemy co się dzieje. Być może taka jest kolej rzeczy. Jednak pojedynczych egzystencji, każdego z osobna, bezrefleksyjnie żyjącego z dnia na dzień przecież szkoda…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.