Skucha Jacek Hugo – Bader

Jacek Hugo – Bader teksty zamieszczone w tomie „Skucha” określił mianem reporterskiej archeologii. Postanowił bowiem sprawdzić, co dziś dzieje się z pokoleniem Solidarności, konspiracji. Co działo się z nim przez te lata po wojnie (1981 roku) i po 1989 roku. Większość opisanych osób znał osobiście już w latach 80. z konspiracyjnej gazety „Wola” Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność.

Oczywiście losy tych ludzi różnie się potoczyły. Niektórzy poszli w ministry, inni też trafiali na pierwsze strony gazet, ale byli również i tacy, którzy dla większości Polaków pozostali anonimowi. Od początku również widać, że wśród tych ludzi nastąpił podział. Niektórzy nawet nie chcą rozmawiać z reporterem, choć to przecież ich znajomy z konspiracji. Dziś bowiem stoją po różnych stronach barykady, a zdaje się, nie tak sobie wyobrażali swoją przyszłość.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Książka ma odpowiedzieć na pytanie, jak się żyje w dzisiejszej Polsce ludziom, którzy o nią walczyli. Hugo – Bader cofa się nawet do dzieciństwa bohaterów i do lat przełomowych 1981 i 1989, abyśmy mogli ich lepiej poznać. Nie są to więc tylko i wyłącznie biografie polityczne działaczy Solidarności, ale po prostu życiorysy przedstawicieli pewnego pokolenia. Autor twierdzi, że pokolenie to nie zostało jeszcze dobrze opisane. Może dlatego,  że było za mało ofiar, a w Polsce bez ofiar nie może być mitologii.

Z pewnością byli to niebanalni ludzie, dlatego ich życiorysy są tak ciekawe. Można w nich zobaczyć losy Polaków w ogóle w opisywanych czasach. Niektórzy nie potrafili przestać walczyć nawet w wolnej Polsce, inni zmarnowali życie, inni odnieśli sukces. Ale tytuł książki daje do myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.