W pogoni za ideałem

Ideał człowieka, z którym chcesz spędzić życie? Każdy ma inny, ale pewnie da się wymienić parę cech, które są pożądane przez większość ludzi: ładna/przystojny, mądra/mądry, kochająca/kochający, czuła/czuły, kobieca/męski. Dopisz do tej listy swoje wymagania i spójrz na nią tak, jak gdyby była to lista kogoś innego. Co powiedziałabyś takiej osobie?

Ja powiedziałbym, że ideały nie istnieją. Oczywiście, ktoś może spotkać osobę z większością cech, które by sobie życzył dla swojej partnerki czy partnera, ale ideału nie spotka. Nie ma, jeszcze!, takiej agencji matrymonialnej, która dostarcza przyszłą żonę czy przyszłego męża skrojonego według listy życzeń. Ludzie to tylko ludzie, mają mnóstwo zalet i dużo wad i nikt nie jest idealny dla Ciebie. Nikt, bez rezygnacji z części swojej tożsamości, nie będzie w stanie zrealizować Twoich marzeń o idealnym mężu czy idealnej żonie.

Być może jesteś wśród tych ludzi, którzy gonią za ułudą. Są przekonani, że udany związek stworzą tylko i wyłącznie z idealnym partnerem. W ten sposób można spędzić całe życie w samotności, przerywanej krótkimi związkami, z których każdy jest rozczarowujący. No bo przecież to jeszcze nie ten, nie ta, nie te cechy, nie ten wygląd, nie ten charakter. I tak w kółko, z coraz większym poczuciem klęski życiowej.

A niektórzy, z powodu paniki wynikającej z upływającego czasu, nacisków rodziny, poczucia wstydu albo strachu przed samotnością, zwiążą się z zupełnie przypadkową osobą. I kolejne rozczarowania pewne jak w banku!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Powtarzam: błędem jest myślenie, że udany związek stworzy się tylko i wyłącznie z idealnym partnerem! Takowi nie istnieją. Niektórzy, wiedząc jakie masz oczekiwania, będą grać, oszukiwać albo postępować wbrew sobie, żeby tylko spełnić czyjeś oczekiwania. Ale przecież nie o to chodzi!

Kogo więc szukać, jak nie ideału? Z kim się związać na całe życie? Kto będzie dla Ciebie najlepszy? Nie wie, nie znam Cię, nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć.

Mogę jednak zadać Ci pytania, które może zburzą Twój kokon i otworzą Cię na to, co przynosi życie.

  • Czy szybko porzucałeś kolejne kobiety, bo nie spełniały Twoich wyidealizowanych oczekiwań?
  • Czy byłaś otwarta na ludzi, którzy przejawiali Tobą zainteresowanie, choć nie spełniali Twoich kryteriów idealnego partnera?
  • Czy poddajesz się, gdy pojawiają się pierwsze, nawet małe, problemy w związku?
  • Czy będąc w związku nie skupiasz się na jego jakości, tylko rozglądasz się za kolejną kandydatką na Panią Idealną?
  • Co zrobiłaś w dotychczasowych związkach, żeby były udane?
  • A czy Ty jesteś ideałem?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.