rozwój osobisty i psychologia

Wolność wyboru

emocjeCzłowiek ma wolność wyboru tego, jak postępuje.

Viktor Emil Frankl

Człowiek ma wolność wyboru tego, jak postępuje. A z pewnością spotkaliście się wiele razy z postawą typu: nie miałem wyjścia, takie jest życie, kazali mi, nie miałem wyboru.

Tego typu wymówki służą do usprawiedliwiania się za wszelką cenę w sytuacjach, gdy nic ludzi nie usprawiedliwia. Nikt ich nie przymusił gwałtem do zachowań, które są godne potępienia. Nikt ich nie straszył, szantażował, torturował. A jednak postąpili niegodnie.

Że znowu używam niemodnych słów? Tak, wiem, ale sednem sprawy jest nie to, jakie słowa wyszły z mody, tylko to, że stojące za nimi wartości nie są zbyt powszechne.

Ludzie potrafią zrobić najgorsze świństwo, być dla drugiego człowieka podłym i niebezpiecznym. I tak się jakoś składa, że większość potrafi wymyślać niestworzone rzeczy, aby tylko wybielić się w oczach innych.

Problem również w tym, że ludziom brakuje odwagi do przyznania się do popełnionych błędów, oszustw, świństw, chamstwa i wszelkich zachowań, które przyzwoitych ludzi mierżą. Skoro zrobiłeś coś złego, przyłapali Cię na tym, to nie pluj ludziom w twarze mówiąc, że to deszcz. Wykrzesz z siebie resztki przyzwoitości i przyznaj się. Po prostu.

Niestety nasze mechanizmy obronne, poczucie wstydu, strach przed konsekwencjami, tchórzostwo, głupota, powodują, że rzadko kto przyznaje się do swoich błędów czy złych zachowań.

A przecież jesteśmy wolnymi istotami. Nikt nam nie zabiera wolności wyboru dróg postępowania. To my decydujemy o tym, co i jak robimy, jakie wartości rządzą w naszym życiu.

W większości przypadków nie ma co zrzucać winy na okoliczności, dzieciństwo, warunki czy pogodę. Żydów, Niemców, Rosjan i cyklistów. Żonę, męża, dzieci, teściową.

Czy naprawdę tak często musimy wybierać zło? Dlaczego tak rzadko wybieramy dobro?

Książki Viktora Emila Frankla  

About Przemysław Pufal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *