Wszczepianie genów, czyli zrobię sobie człowieka na miarę

W książce „Ludzkość poprawiona” Grzegorz Lindenberg napisał o pewnym gatunku nornic, który posiada gen monogamii. Gdyby taki gen wszczepić ludziom, to okazałoby się, że niepotrzebne nam przykazania, moralność, prawo.

Wszczepianie takiego czy innego genu, zmieniłoby nie tylko jednostkę, ale całą naszą cywilizację, panujące w niej prawa i relacje. Można sobie wyobrazić wszczepianie innych rodzajów genów, na przykład miłości, uczciwości, posłuszeństwa.

Zniknęłyby przysięgi małżeńskie z tekstami typu „I nie opuszczę cię…”, bo to akurat byłoby oczywiste. A gen posłuszeństwa wszczepiałoby państwo dziecku zaraz po jego urodzeniu. Koniec z buntami, wyborami i dylematami, czy dobrze robię, popierając tę, a nie inną partię.

Życie z pewnością byłoby prostsze, spokojniejsze i… prawdopodobnie bardziej nudne! Skoro człowiek byłby przewidywalny w swoich zachowaniach, wyborach, relacjach, to nie tylko byłby przewidywalny dla siebie, ale również bezpieczny dla innych.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Może to jednak gra warta świeczki? Może trzeba poświęcić pieniądze na badania na tym zagadnieniem i nauczyć się wszczepiać wszelkie możliwe geny, które zmieniałyby człowieka?

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że robiono by również zastrzyki z genem odporności na ból czy agresji. Powstaliby żołnierze doskonali, którzy walczyliby aż do końca. Trzeba się liczyć również z innymi, mniej lub bardziej groźnymi, pomysłami na wykorzystanie takiej czy podobnej technologii d niecnych celów. Z każdym wynalazkiem pojawiają się te same pytania i choć umiemy udzielić na nie mnóstwa odpowiedzi, wykorzystywanie nowych technologii do krzywdzenia innych nie ustaje.

Być może nie będzie to już niedługo problem techniczny i będziemy wiedzieli jak to robić. Być może, przynajmniej dla części ludzkości, byłby to jednak dylemat moralny. Gdzie leży granica ingerowania w ludzkie ciało i naturę? Jak daleko można się posunąć w imię doskonalenia organizmu, jakim jest człowiek? Czy po takiej ingerencji byłbym sobą? Czy byłbym jeszcze człowiekiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.