8 błędów wychowawczych


wychowanie-darmowe-raporty8 błędów wychowawczych popełnianych często przez rodziców:

  1. Zamknięcie.

Gdy dziecko roznosi energia, karny jeżyk czy przerwa na ochłonięcie są potrzebne. Jednak można spróbować przekierować tę energię i znaleźć dla niej jakieś pomocne i produktywne ujście.

  1. Zasypanie słowami lub emocjami.

Dzieci nie są w stanie przetwarzać informacji tak szybko jak dorośli. Można wybrać jeden temat, jedną rzecz skoncentrowaną na emocjach i na tym się skupić w przekazie do dzieci.

  1. Siłowanie się.

Rodzice często wchodzą w rolę przeciwnika dziecka i zamiast wychowywać kłócą się z nim. Nie prowadzi to do niczego dobrego, a ponadto jest to zły przykład dla samych dzieci. Naturalne konsekwencje są lepsze, niż kłótnia.

  1. Ratowanie.

Ratowanie dzieci przed doświadczaniem naturalnych konsekwencji ich zachowań jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. Ból, jakiego doświadczają dzieciaki z powodu własnej nieodpowiedzialności, jest przeważnie znacznie mniej dotkliwy niż skutki, jakie będą musieli ponosić za swoją nieodpowiedzialność w dorosłym życiu.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online
  1. Ograniczanie.

Często rodzice ograniczają naturalną ekspresję dzieci, bo im to przeszkadza. Trzeba pozwalać dzieciom na realizowanie ich pomysłów, nawet jeśli jest to uciążliwe.

  1. Zawstydzanie.

Część rodziców świadomie, również przy innych osobach, wpędza dzieci w poczucie wstydu. Dzieci czują się upokorzone. Rodzice zawsze powinni pomyśleć, jak czuliby się w takiej sytuacji oni sami.

  1. Wpędzanie w poczucie winy.

Dzieci podejmują impulsywne wybory i niepotrzebnie czasem podejmują ryzyko. Wpędzanie w poczucie winy jest zawsze formą manipulacji. Dziecko obarcza się wtedy odpowiedzialnością za uczucia rodziców.

  1. Sabotowanie.

Dzieciom często stawiane są nierealne wymagania. I wystawiane na pewną porażkę, podczas gdy rodzice wiedzą, że dziecko sobie z czymś nie poradzi, bo jest tylko dzieckiem. Rodzice muszą pomóc dzieciom kontrolować impulsy, ale w sposób odpowiedni do wieku dzieci i nie oczekiwać, że będą robiły rzeczy przekraczające ich możliwości.

Więcej znajdziesz w książce pt.

„Dzikie stwory” autorzy: James Stephen, Thomas David zobacz>>>

Leave a Reply

%d bloggers like this: