8 błędów wychowawczych popełnianych często przez rodziców:
- Zamknięcie.
Gdy dziecko roznosi energia, karny jeżyk czy przerwa na ochłonięcie są potrzebne. Jednak można spróbować przekierować tę energię i znaleźć dla niej jakieś pomocne i produktywne ujście.
- Zasypanie słowami lub emocjami.
Dzieci nie są w stanie przetwarzać informacji tak szybko jak dorośli. Można wybrać jeden temat, jedną rzecz skoncentrowaną na emocjach i na tym się skupić w przekazie do dzieci.
- Siłowanie się.
Rodzice często wchodzą w rolę przeciwnika dziecka i zamiast wychowywać kłócą się z nim. Nie prowadzi to do niczego dobrego, a ponadto jest to zły przykład dla samych dzieci. Naturalne konsekwencje są lepsze, niż kłótnia.
- Ratowanie.
Ratowanie dzieci przed doświadczaniem naturalnych konsekwencji ich zachowań jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. Ból, jakiego doświadczają dzieciaki z powodu własnej nieodpowiedzialności, jest przeważnie znacznie mniej dotkliwy niż skutki, jakie będą musieli ponosić za swoją nieodpowiedzialność w dorosłym życiu.

- Ograniczanie.
Często rodzice ograniczają naturalną ekspresję dzieci, bo im to przeszkadza. Trzeba pozwalać dzieciom na realizowanie ich pomysłów, nawet jeśli jest to uciążliwe.
- Zawstydzanie.
Część rodziców świadomie, również przy innych osobach, wpędza dzieci w poczucie wstydu. Dzieci czują się upokorzone. Rodzice zawsze powinni pomyśleć, jak czuliby się w takiej sytuacji oni sami.
- Wpędzanie w poczucie winy.
Dzieci podejmują impulsywne wybory i niepotrzebnie czasem podejmują ryzyko. Wpędzanie w poczucie winy jest zawsze formą manipulacji. Dziecko obarcza się wtedy odpowiedzialnością za uczucia rodziców.
- Sabotowanie.
Dzieciom często stawiane są nierealne wymagania. I wystawiane na pewną porażkę, podczas gdy rodzice wiedzą, że dziecko sobie z czymś nie poradzi, bo jest tylko dzieckiem. Rodzice muszą pomóc dzieciom kontrolować impulsy, ale w sposób odpowiedni do wieku dzieci i nie oczekiwać, że będą robiły rzeczy przekraczające ich możliwości.
Więcej znajdziesz w książce pt.
„Dzikie stwory” autorzy: James Stephen, Thomas David zobacz>>>