Akismet. Zabezpieczenie przed spamem

Co to jest Akismet?

Akismet to usługa zapobiegającą spamowi w Internecie. Akismet to po prostu wtyczka, która zabezpiecza bloga przed zalewem spamu.  Można oczywiście ręcznie wyrzucać spam z komentarzy, ale skoro można automatycznie pozbyć się większości tego dziadostwa, to czemu z tego nie skorzystać?

Jak działa Akismet?

Wtyczka za pomocą API łączy się ze swoim serwerem i sprawdza, czy komentarz (link w komentarzu) nie został już wcześniej zgłoszony jako spam. Wykorzystując własne algorytmy, stara się filtrować spam i w komentarzach i w trackbackach.

Plugin Akismeta jest automatycznie zainstalowaną wtyczką na WordPressie obok pluginu Hello Dolly. Trzeba zaraz na początku po instalacji bloga pamiętać, żeby ten plugin włączyć.

Jak zdobyć darmowy klucz API Akismet?

Aby Akismet działa, potrzebny jest Twój własny klucz API. Wejdź na stronę akismet.com/signup/ Musisz posiadać już swoje konto na wordpress.com

Wybierz konto osobiste (personal). Jeśli nie chcesz płacić za ochronę Akismet, przesuń „suwak” do zera i metody płatności (payment methods) znikną.

Podaj swoje imię (First name)

Podaj swoje nazwisko (Last name)

Podaj swój adres email

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Potwierdź swój adres email (Confirm email)

Potwierdź, że zapoznałeś się z warunkami i polityką prywatności.

Kliknij Continue

Znajdziesz się na stronie potwierdzającej darmową subskrypcję wraz z informacją, że Twój klucz został wysłany na podany adres email.

Aktywacja Wtyczki Akismet

Chwilę po aktywacji swojej subskrypcji, otrzymasz wiadomość email zawierającą Twój unikalny klucz API. Jest to ciąg cyfr, które posłużą Ci do aktywowania wtyczki Akismet. Możesz go używać na wszystkich swoich blogach.

Jak aktywować Akismet

 Przejdź do zakładki Wtyczki w panelu zarządzania swoim blogiem.

Znajdź wtyczkę Akismet. Kliknij link Włącz jeśli wtyczka jest nieaktywna.

Przejdź do zakładki Wtyczki – Konfiguracja Akismeta.

Wpisz lub wklej swój klucz API.

Kliknij przycisk Zaktualizuj opcje.

Teraz wystarczy, że skonfigurujesz Akismet wybierając odpowiadające Ci opcje jego działania.

Leave a Reply

%d bloggers like this: