Aleksytymia

Aleksytymia to termin pochodzący z greki: a – brak, leksis – słowo i thymos  – emocja. Wprowadził je 1973 roku psychoanalityk Peter Sifneos. Zauważył on bowiem, że niektóre osoby mają problem z identyfikacją i opisywaniem własnych emocji, rzadką fantazjują i wykazują zewnętrznie ukierunkowany styl poznawczy. Podobne obserwacja poczynili również inni, łącząc to zjawisko z różnymi dolegliwościami psychosomatycznymi, jak na przykład nadciśnienie, nieswoiste zapalenie jelit, zaburzenia odżywiania, stres pourazowy, uzależnienia. Z aleksytymią mogą wiązać się również zaburzenia seksualne, depresja.

Aleksytymia doprowadza bowiem do braku rozładowania napięć i niepokoju. Aleksytymicy nie umieją odróżnić pobudzenia emocjonalnego od fizjologicznego, nie rozumieją, że odczuwane przez nich doznania fizjologiczne są przejawem doznawanych przez nich emocji. Osoby takie nie potrafią się zrelaksować i odpoczywać.

Aleksytymia jest ściśle związana z niską inteligencją emocjonalną i cechą otwartości na doświadczenie z tzw. wielkiej piątki.

Aleksytymicy nie potrafią więc rozpoznawać swoich emocji i na dodatek nie rozumieją, że mają z tym problem. Są super logiczni, ale nie są w stanie dojść do źródeł swoich stanów emocjonalnych.

Częściej na aleksytymię cierpią mężczyźni, niż kobiety. Może to wynikać z charakteru wychowania jak i poglądów środowiska na wyrażanie przez mężczyzn tego, co czują, a także odmiennej budowy mózgu.

Jak żyć z aleksytymikiem? Z pewnością nie jest to łatwe, ale jest możliwe. Trzeba pamiętać, że niemówienie o swoich emocjach, nie oznacza, że ktoś ich w ogóle nie posiada. Osoba tak może mieć problem z rozumieniem uczuć innych osób, cierpieć na  brak empatii, a winę zrzucać na czynniki zewnętrze, w tym na inne osoby.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Pomóc może terapia, więc jeśli podejrzewasz u siebie aleksytymię, albo zauważasz jej objawy u bliskiej osoby, można to przedyskutować z fachowcem, które będzie w stanie stwierdzić, czy to rzeczywiście jest aleksytymia.

psycholog emailPsychologiczna porada e-mail>>>

psycholog skype

Psychologiczna porada przez Skype>>>

Zapisz się na newsletter:

Imię:
Adres email:

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: