Bogowie pokazują klaty Bill Gaston

Kanadyjczyk Bill Gaston ma już całkiem spory dorobek. Pisze opowiadani i powieści. „Bogowie pokazują klaty” to wybór jego opowiadań z całej twórczości, dokonany specjalnie dla polskiego czytelnika, czytaj na polski rynek.

Są to teksty dla lubiących klasyczne opowiadanie, bez eksperymentów. Bardzo rzadko narracja lub sposób zapisu są nieoczywiste.

Krótsze i dłuższe opowiadania mówią o podejmowaniu decyzji, ich skutkach, w których pojawiają się elementy ciut rzadsze w zwykłym życiu, na granicy dziwaczności, ale zawsze jednak realistyczne, możliwe do wystąpienia w prawdziwym życiu. Kto z nas pod wpływem czy to emocji, czy głębszego przemyślenia i różnych innych czynników, nie zachował się nigdy dziwnie, irracjonalnie, niespodziewanie dla obserwujących nas? Właśnie. To, co innym wydaje się głupie w naszym zachowaniu, dla nas może być prawdziwe, drogą do wolności, do pełni życia.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

W opowiadaniach Billa Gastona sporo jest melancholii, smutki, niechcianych związków, chorób i pytań, czy to, co nas spotyka to naprawdę wynik naszych celowych u świadomych działań, czy przypadki. Te klasyczne przecież dla literatury pytania zawarte są w tekstach, w których sporo jest również, pomimo poważnych tematów, humoru.

Dla bohaterów, reprezentujących różne klasy, zawody, stany emocjonalne i psychiczne, czasami świeci jednak słońce. Choć autor nie daje swoim bohaterom spokoju i większość z nich, do czasu ale i na stałe, nie radzi sobie z życiem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: