Cele życiowe

 Wyznaczasz sobie cele?

Na kolejny dzień?

Miesiąc?

Rok?

Co chcesz w życiu osiągnąć?

W jakich sferach życia?

 

Wbrew pozorom nie wszyscy je mają. Bo czy można mówić, że czyimś celem życiowym jest codzienne trwanie? Jeśli jest to cel, to jakiś skarlały. Uznasz swoje życie za wartościowe, gdy będziesz wiedział czego chcesz i osiągniesz to, co sobie wyznaczyłeś.

Wyznaczanie celu to duża umiejętność. Gdy są one nieadekwatne do Twoich możliwości, będziesz sfrustrowany i niespełniony. Spadnie Twoja samoocena, być może nie będziesz już podejmował żadnych działań, aby nie narazić się na rozczarowanie sobą.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Nie tędy więc droga. Stawiaj sobie cele ambitne, ale realne, możliwe do zrealizowania. W przypadku trudności zapytaj o ocenę ludzi, którzy dobrze Cię znają. Oni znając Twoje zasoby, powiedzą ci, pod warunkiem, że jesteście ze sobą szczerzy, czy jest możliwe realizacja Twojego marzenia. Wyważ podpowiedzi tak, aby nikt z powodu własnego interesu bądź zawiści nie podcinał Ci skrzydeł.

 

 

Tak więc cele mogą być adekwatne do możliwości bądź nie. Mogą być krótkoterminowe i dalekosiężne. Mogą się wiązać z konkretnymi działaniami lub ogólną filozofią postępowania. Jakiekolwiek by nie były, pamiętaj, że istnieją osoby, które chętnie Ci w ich realizacji pomogą. Wystarczy poprosić.

Więcej w mojej książce: Jakość życia. Jak ją podnieść i cieszyć się życiem!

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: