Czas ucieka i nie czeka

Istnieje mnóstwo przysłów, powiedzeń i aforyzmów mówiących o skomplikowanym zjawisku jakim jest czas.

Czas leczy rany.

Czas najlepszy doktor.

Czas to pieniądz.

Komu w drogę, temu czas.

Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy.

Szkoda czasu i atłasu.

To tylko pierwsze z brzegu przykłady. Każdy z nas ma go tyle samo, a jednak… wydaje Ci się, że niektórzy mają go więcej. Jakby był z gumy i rozciągał im się do nieskończoności. Ich doba trwa tyle samo, co Twoja, a robią o wiele więcej od Ciebie i jeszcze mają czas na odpoczynek. Zdumiewające? Tak! Niemożliwe? Całkiem możliwe i Ty również możesz nauczyć się wykorzystywać swój czas tak, aby optymalnie go wykorzystywać i jeszcze mieć czas dla rodziny, dla przyjaciół, żeby odpocząć.

Kto zawinił?

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Kto jest winny tego, że wiele osób nie umie organizować sobie czasu, nie umie nim zarządzać? O, jest ich wiele: rodzice, szkoła, praca, wszyscy Ci, z którymi się stykamy! Nie, to oczywiście ponury żart i próba zrzucenia odpowiedzialności na innych.

Tylko Ty jesteś osobą odpowiedzialną za to, jak wykorzystujesz swój czas, czyli tak naprawdę swoje życie.

Można je zmarnować marną organizacją czasu albo jej zupełnym brakiem. Chyba, że ktoś jest niebieskim ptakiem, który taki sprawami się nie przejmuje… Jednak większość z nas ma obowiązki, prywatne i zawodowe i nie może sobie pozwolić na marnowanie nie tylko dni, ale nawet paru godzin każdego dnia. Bo szef czeka, bo dzieci chciałyby się pobawić, bo nie ma kiedy spać!

W dramatycznych przypadkach zmęczenie jest tak duże, że organizm odmawia posłuszeństwa. A przecież nie chodzi o pracoholizm, tylko o brak umiejętności optymalnego wykorzystywania czasu. I wtedy zaczyna brakować go na wszystko…

Łatwo mówić: zorganizuj się. Ale jak to zrobić? Efektywne zarządzanie czasem może zmienić Twoje życie o 180 stopni. A to pozytywnie wpłynie na z kolei na Twoje życie zawodowe, prywatne, relacje z innymi. Zadziała tu efekt śniegowej kuli: jedna zmiana pociągnie za sobą kolejną pozytywną zmianę, to następną i tak dalej, aż zauważysz, że drobne czasami zmiany dokonują wielkich przełomów.

Jak więc dobrze wykorzystywać czas dany Ci na tej ziemi?

 

2 Comments

  1. Hubert

    Zarządzanie czasem to według mnie podstawa skutecznego rozwoju i osiągania sukcesu. NIestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele czasu marnuje.

    1. Przemysław Pufal

      A zdarza się, że wiedzą, niby chcieliby to zmienić, ale im się nie chce…

Leave a Reply

%d bloggers like this: