Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku Adam Mazur

Adam Mazur to krytyk, historyk sztuki, amerykanista, znany ze swojej pasji, jaką jest fotografia.

Autor po raz kolejny stworzył, bo nie tylko napisał, świetną książkę o fotografii. Pięknie wydana książki, w dużym formacie, cieszy nie tylko oko, ale również ciekawość zainteresowanych fotografią. Ma bowiem wstęp opisujący i wyjaśniający co zdarzyło się w polskiej fotografii po 2000 roku.

W przypadku tej książki ważne są również dane statystyczne. Otóż zawiera ona sylwetki i zdjęcia 92 współczesnych polskich fotografów (mężczyzn i kobiet oczywiście też). A zdjęć tych jest ponad 500! Kolorowe, w dużym formacie! Mniam!

Jakieś minusy, czy tylko będę się tak zachwycał? Oczywiście mogłaby być obszerniejsza, przedstawiać większą liczbę fotografów i ich dorobek, ale mam nadzieję, że Adam Mazur już pracuje nad jej kolejną wersją, suplementem czy też zupełnie nową książką opisującą polską fotografię.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

A wbrew zdaniu niektórych, jest ona bardzo ciekawa, sporo się w niej dzieje, a Polacy i ich zdjęcia są przecież często doceniane na świecie zarówno przez krytyków jak i publiczność.

Mazur jak zwykle momentami prowokuje swoim spojrzeniem na fotografię. Jego teksty o fotografach nie są suchymi notkami biograficznymi, ale ze swadą napisanymi esejami. Na szczęście nie oczekuję od autora silenia się na obiektywizm, bo w końcu opisuje sztukę…

Dzięki lekturze można uporządkować sobie wiedzę na temat współczesnej polskiej fotografii, pogłębić ją. I na dodatek pochwalić się nią w świecie, ponieważ książka jest dwujęzyczna, polsko – angielska.

Musisz mieć, jeśli naprawdę interesujesz się fotografią!

Leave a Reply

%d bloggers like this: