Detroit. Sekcja zwłok Ameryki Charlie LeDuff

Charlie Leduff znany i nagradzany dziennikarz, rzuca pracę w „New York Times” i wraca do rodzinnego Detroit, pracując w lokalnej gazecie. Kiedyś Detroit było potęgą, teraz jest bankrutem. Kiedyś najbogatsze miasto w kraju, teraz najbiedniejsze, w co trudno uwierzyć, ale dzięki tej książce możemy prześledzić upadek Detroit jak wstępu do upadku USA.

Charlie Leduff w swojej książce o mieście, nie mógł nie napisać o historii rodziny, ponieważ jest związana z miastem, więc jego osobiste wspomnienia uzupełniają całą opowieść. Co więcej, jest bardzo szczery, opisuje członków rodziny, którzy upadli i nie powstali.

Detroit w momencie opisywanym przez pisarza to bieda, przestępstwa, narkotyki, bezrobocie, zamieszki, bankructwa firm motoryzacyjnych i zwykłych ludzi, prostytucja, samobójstwa, rasizm, korupcja, wtórny analfabetyzm. Służby są niedofinansowane, działają nieodpowiednio, burmistrz okazuje się oszustem i przestępcą.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Miasto Silników (Detroit to był głównie przemysł samochodowy, w którym pracował również wielu Polaków) upadało dość długo, ale efekty były przerażające. 62 tysiące porzuconych domów, 40% powierzchni niezamieszkana, wysokie bezrobocie, z czym wiązały się tysiące osobistych dramatów.

Leduff pokazuje między innymi walkę strażaków, którzy gaszą pożary w dziurawych butach, giną, bo nie działa sprzęt, a także  leniwych i skorumpowanych policjantów, którzy nie badają tych spraw. I urzędników, z którymi toczy swoją wojnę w obronie miasta i ludzi. Ukazał afery i przestępstwa, doprowadzał do rezygnacji z funkcji. A i tak uznał, że poniósł porażkę.

Leduff ma silny charakter i jest porywczy i taki też jest styl jego książki. Nie bał się ani chodzić po niebezpiecznych dzielnicach, ani oskarżać lokalnych polityków po swoich dziennikarskich śledztwach.

W czasie lektury książki można sobie zadać pytanie, czy Ameryka jest jeszcze tą Ameryką- mitem, który stworzyła sama o sobie i dla siebie, a my chętnie go podtrzymujemy? Czy problemy Detroit i innych regionów to był wstęp do upadku imperium?

Leave a Reply

%d bloggers like this: