Dizajn na co dzień Don Norman

Na początku lektury zastanawiałem się, po co czytam podręcznik designu? No, po co mi to? Jednak jest to książka dla wszystkich, nie tylko dla dizajnerów, bo jak twierdzi autor wszyscy jesteśmy dizajnerami i otaczamy się przecież przedmiotami.

 

Kilka cytatów wyjaśniających pojęcia:

“Wzornictwo przemysłowe to tworzenie i realizacja profesjonalnych projektów i specyfikacji, które mają na celu zoptymalizowanie funkcji wartości i wyglądu produktów oraz systemów do dla obopólnej korzyści użytkowników i producentów.”

 

Projektowanie interakcji to specjalizacja, w której nacisk kładzie się przede wszystkim na sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z technologią. Celem projektantów jest uświadomienie użytkownikowi,  jak można wykorzystywać dany produkt, co się dzieje w danym momencie i co właśnie się stało. Stosują oni prawidła psychologii, dizajnu, sztuki i prawa rządzące emocjami, aby zapewnić użytkownikom pozytywne, przyjemne doświadczenie.”

 

„Projektowanie doświadczenia użytkownika to projektowanie produktów, procesów, usług, wydarzeń i otoczenia z dbałością o to, aby całościowe doświadczenie użytkownika było jak najlepsze.”

 

Don Norman zastanawia się między innymi nad tym, jak połączyć piękno z funkcjonalnością, jak sprawić, aby dizajn był przejrzysty i zrozumiały. Mamy przecież z nim do czynienia codziennie i cały czas, więc te cechy każdemu przedmiotowi przez nas używanemu by się przydały. A wiemy, jak jest…

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Projektuje się wiele w różnych dziedzinach życia, ale  autor skupia się właśnie na przedmiotach codziennego użytku.

Postuluje projektowanie zorientowane na użytkownika, a nie zgodnie z zasadą „działałoby lepiej, gdyby nie ludzie…” Takie są tłumaczenia projektantów nieudaczników.  

Don Norman to inżynier, który stał się psychologiem, więc książka pisana  jest z tych dwóch perspektyw. I oczywiście użytkownika, który pomimo wykształcenia i doświadczenia zawodowego nie ukrywa, że miewa problemy z obsługą różnych urządzeń!

W trakcie lektury nasunęło mi się takie pytanie: czy możliwe jest, żeby urządzenia nie musiały mieć instrukcji? czy można skonstruować urządzenie tak, aby można było je obsługiwać zupełnie intuicyjnie?

Dużo może zmienić elektronika i internet, pod warunkiem, że projektanci i inżynierowie sprawią, że będą one przyjaznymi elementami designu.

Norman na koniec twierdzi, że w przyszłości każdy będzie dizajnerem, bo pozwoli na to technologia. Aha, jasne. Już widzę siebie projektującego cokolwiek…

PS. Design czy dizajn? Co wybieracie?

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: