Dla kogo nauczanie domowe

Nauczanie domowe (Homeschooling) to forma edukacji dzieci polegająca na nauczaniu ich przez rodziców w domu. Oprócz spełnienia różnych wymogów formalnych, rodzice muszą posiadać różne kompetencje,  o których przepisy prawa i urzędnicy zajmujący się nauczaniem domowym nie mówią. I o tym właśnie chciałbym napisać.

Od razu, żeby nie było nieporozumień, napiszę, że nie jestem przeciwnikiem edukacji domowej. Twierdzę jedynie, że część rodziców nie wie na co się porywa i nie powinni uczyć swoich dzieci w domu.

Edukacja w domu nie jest również dla każdego dziecka, ale to temat na kiedy indziej.

Rodzice, którzy decydują się na rozpoczęcie nauki swoich dzieci w domu, powinni uzmysłowić sobie, że muszą posiadać pewne kompetencje, umiejętności, nawyki, wiedzę, żeby nie skrzywdzić swoich dzieci. Są to:

– zdolności pedagogiczne,

– wiedza,

– systematyczność,

– pracowitość,

– zdolności organizacyjne.

Rodzice bez uzdolnień pedagogicznych nie poradzą sobie z przekazaniem wiedzy, niezależnie od formy, w jakiej będą to robili. Albo je posiadają, albo będą musieli szybko je nabyć, ponieważ dzieci nie będą czekać miesiącami, aż rodzic będzie w stanie przekazać posiadaną wiedzę w sposób zrozumiały dla swoich pociech.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Wiedzę oczywiście można uzupełnić, ale rodzic musi wiedzieć, że prawdopodobnie będzie się uczył tyle samo, co jego dzieci. Nauczanie domowe na kolejnych etapach edukacji wcale nie łatwe dla rodzica, który szkoły pokończył kilka czy kilkanaście lat temu. Rodzice muszą być gotowi do ciągłej edukacji po to, aby mieć co przekazywać swoim dzieciom.

Z tym wszystkim wiąże się pracowitość. Leniwy rodzic nie będzie w stanie codziennie przekazać określonej porcji wiedzy swojemu dziecku, niezależnie od tego, czy będzie się to dokonywać w trakcie wspólnej rozmowy, eksperymentu, zabawy czy spaceru. Każdego ranka trzeba nie tylko w sobie znaleźć motywację do pracy z dzieckiem, ale często również znaleźć ją dla dziecka.

Systematyczność jest niezbędna w edukacji domowej. Czas biegnie szybko, można sobie zrobić przerwy, wakacje w ciągu roku szkolnego, to jedna z zalet homeschoolingu. Jednak brak systematyczności szybko odbije się na zaległościach w wiedzy dzieci. Edukację domową może prowadzić tylko silnie zmotywowany, pracowity rodzic, który jest osobą systematyczną. I potrafiącą zorganizować pracę w domu. Trzeba sobie uzmysłowić, że oczywiście można dłużej pospać, odłożyć naukę na później, ale gdy do tego dochodzą zwykłe domowe obowiązki typu sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów, o realizację planu nauczania swoich dzieci może być trudno.

Wielu rodziców myli się sądząc, że poradzą sobie z uczeniem własnych dzieci w domu. Nie widzą lub nie chcą widzieć, że nie będą w stanie zorganizować sobie pracy w domu i zmotywować i siebie i dzieci do pracy. Niezależnie od tego, jak ona miałaby wyglądać. Przeceniają swoje zdolności pedagogiczne i organizacyjne. Niestety zdarzają się również przypadki całkowicie nieodpowiedzialnych rodziców, którzy nie mają żadnego przygotowania i nie posiadają żadnych kompetencji, aby prowadzić nauczenia domowe, a jednak otrzymują stosowne zezwolenie. To jest również odpowiedzialność dyrektorów szkół i urzędników.

Edukacja domowe posiada i zalety i wady. I byłoby dobrze, gdyby rodzice chcący uczyć swoje dzieci w domu wiedzieli, że nie wszyscy chętni mogą i powinni to robić.

Skomentuj!

2 odpowiedzi na “Dla kogo nauczanie domowe”

Leave a Reply

%d bloggers like this: