rozwój osobisty i psychologia

Dwie rasy ludzi

Na świecie istnieją dwie rasy ludzi, lecz tylko w tym jednym sensie: „rasa” ludzi przyzwoitych oraz „rasa” tych, którzy nie wiedzą, czym jest przyzwoitość. Żadna z nich nie składa się wyłącznie z ludzi przyzwoitych albo nieprzyzwoitych.

 Viktor Emil Frankl

Ten cytat wyjaśnia chyba wszystko, jeśli chodzi o dzielenie ludzi na rasy, rasizm, dyskryminację, uprzedzenia, stereotypy, nacjonalizm, a nawet animozje między państwami czy miastami. Przyzwoitość powinna być jedynym kryterium podejścia do ludzi i ewentualnego dzielenia ich na jakiekolwiek grupy. Problem w tym, że w praktyce codziennego życia wszystkie zjawiska, które wymieniłem, występują, czasami w mniejszym, ale niestety przeważnie w większym natężeniu.

Każdy rasista, antysemita i anty-tu wstaw jakikolwiek naród, będzie oczywiście przytaczał mnóstwo dowodów na to, że inne rasy lub narody same są sobie winne, że wyrządzają wszystkim krzywdę, że nie powinno się ich tolerować, a za to odebrać wszelkie prawa. I tak dalej i tym podobne.

Walka z uprzedzeniami trwa pewnie od początku świata i końca nie widać. Podsycane są przez kłamstwa, mity, stereotypy, brak logicznego myślenia, miłości bliźniego, jak również przez zwykły brak przyzwoitości. Ludzie co innego mówią o sobie i swoim postępowaniu, o tym, jak traktują innych, a zupełnie co innego robią. Osoby deklarujące miłość bliźniego potrafią jednocześnie nienawidzić i zwalczać tych, których uznali za wrogów.

To, o czym piszę, jest oczywiście powszechnie znane. Nie ma tu nic nowego. A jednak, jak znam życie i ludzi, już teraz wiem, że odezwą się osoby, które będą próbowały bronić rasizmu, antysemityzmu, nacjonalizmu. I będzie tak jak zawsze: emocje, oburzenie, podawanie argumentów i nieprzemakalność na argumenty innych, a pewnie i agresja.

A wystarczy być przyzwoitym.

About Przemysław Pufal

2 thoughts on “Dwie rasy ludzi

  1. powyższy artykuł zakłada nieuzasadnioność uprzedzeń, natomiast pomija uzasadnioną reakcję na negatywne zjawiska, które rodzą zdrowe „uprzedzenia” (cudzysłów zamierzony)
    w artykule też wymieniono antysemityzm (obok rasizmu), a nie wyjaśniono czym antysemityzm jest, ani kto go przejawia i wobec kogo
    czyli ten artykuł jest na takim poziomie ogólności, że jego wartość poznawcza (dla mnie osobiście) jest znikoma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *