E-zdrowie u e-pacjenta, czyli co trzeba zrobić, aby skorzystać z dobrodziejstw e-administracji

Zachęcony przez spoty Ministerstwa Zdrowia wszedłem na stronę resortu, żeby sprawdzić, z czego mogę skorzystać jako pacjent przez internet. Zostałem odesłany na stronę pacjent.gov.pl, na której dowiedziałem się, czym są e-usługi w zakresie zdrowia.

 

Czym jest e-recepta

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu będziesz mógł sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Największe zalety recepty elektronicznej:

czytelna dla farmaceuty – znikną problemy z błędnymi danymi,

brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem,

dostępna w każdej aptece – nawet jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją,

pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków – bez konieczności proszenia o odpis,

pacjent ma stały dostęp do wszystkich wystawionych recept,

czytelne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku,

łatwy dostęp – przez telefon lub komputer.

E-receptę zrealizujesz w każdej aptece oznaczonej specjalną naklejką.

 

Czym jest e-skierowanie

E-skierowanie to dokument w postaci elektronicznej, kierujący na badania diagnostyczne, w tym diagnostykę ambulatoryjną (np. badania laboratoryjne, badania RTG, tomografia komputerowa itp.) oraz ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. wizyta u lekarza specjalisty). Docelowo wszystkie e-skierowania podobnie jak e-recepty będą dostępne na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta, zatem zawsze będziesz mieć do nich dostęp.

E-skierowanie zniesie obowiązek dostarczania skierowań w postaci papierowej, więc nie będzie już konieczności Twojej fizycznej obecności u usługodawcy, w celu zapisania na świadczenie (obecnie jesteś zobowiązany do dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni).

Największe zalety elektronicznego skierowania:

istnieje mniejsze ryzyko błędnego wystawienia e-skierowania,

e-skierowanie możesz zarejestrować telefonicznie bez konieczności wizyty w placówce,

informacje o skierowaniu są zawsze dostępne na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl,

masz możliwość śledzenia historii leczenia.

 

Czym jest e-zwolnienie

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada 2018 r. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP)) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Wzór zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego jest ustalony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Informator o terminach leczenia

Dowiesz się jak długa jest kolejka do lekarza. Oczywiście chodzi o specjalistów, a nie lekarzy pierwszego kontaktu.

 

Tyle teoria i zachęty, ale co trzeba zrobić, żeby stać się e-pacjentem?

Trzeba się zarejestrować na dwóch stronach:

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online
  1. Zintegrowany Informator Pacjenta – udostępnia zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez NFZ.
  2. Internetowe Konto Pacjenta – szybki i łatwy dostęp do danych medycznych 

Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. Dzięki IKP w jednym miejscu znajdziesz:

informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,

informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.

Internetowe Konto Pacjenta daje Ci szereg nowych możliwości:

otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,

otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.

upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia.

… a już wkrótce w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną

 

Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

Chcąc skorzystać z tych dobrodziejstw nowoczesnej technologii, muszę więc założyć swój Profil Zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie oraz składać podpis zaufany. Inaczej jest to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Profil zaufany można założyć przez internet:

przez konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego),

kwalifikowany podpis elektroniczny.

A jeśli nie masz takich możliwości, możesz go założyć przez internet, ale musisz go potwierdzić osobiście, w którymś z urzędów będących na liście. Może to być urząd miejski, urząd skarbowy lub ZUS.

 

Masz już profil zaufany, więc możesz założyć sobie konto w ZIP i IKP. Po co dwa konta, dwa loginy i dwa hasła? Nie pytajcie mnie, bo nie wiem. Trochę to komplikuje korzystanie z e-usług zdrowotnych, ale jest, jak jest.

Jaka jest różnica między Zintegrowanym Informatorem Pacjenta a Internetowym Kontem Pacjenta?

Zintegrowany Informator Pacjenta:

świadczenia medyczne

deklaracje POZ

recepty refundowane

uzdrowiska

listy oczekujących

zapatrzenie ortopedyczne

endoprotezo- plastyka

Wszystkie informacje odnoszą się oczywiście do mnie, do tego, z czego skorzystałem lub zamierzam.

A co mamy w Internetowym Koncie Pacjenta

wizyty

recepty

skierowania

 

W chwili, gdy to piszę, jeszcze nie wiadomo, jak będzie funkcjonowała całość: czy system informatyczny sprawdzi się w praktyce, i czy nie będzie problemów po stronie ”czynnika ludzkiego”. Część lekarzy twierdzi, że po wprowadzeniu e-recept będzie chaos. Poczekamy, zobaczymy. Osoby nieradzące sobie z obsługą internetu, będą musiały skorzystać z pomocy, aby zarejestrować się w tych serwisach. Wszystkie te usługi mogą ułatwić korzystanie z tak zwanej służby zdrowia, oczywiście pod warunkiem, że będą działały prawidłowo. Mogą również przyczynić się do zmniejszenia ilości oszustw i wyłudzeń świadczeń.

 

 

 

3 Comments

  1. roma87135

    A co z pacjentami nie korzystającymi z internetu,już o tym wspomniałeś. Czy ktoś może zarejestrować w imieniu pacjenta?.A co z Tajemnicą danych osobowych, tz. RODO? Szczerze mówiąc jakiś galimatias, może jednak, tak mi się wydaje, a rzeczywistość okaże się całkiem znośna.

    1. Przemysław Pufal

      Osoby nieradzące sobie z internetem muszą poprosić o pomoc.

  2. Afterweb

    Jest to całkiem wygodne, ale tak jak zauważyłeś wyżej może być mocno problematyczne dla osób niekorzystających z internetu i ogólnie osób starszych 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: