Emocje – zarządzasz czy poddajesz się im?

Czym są emocje

Przypomnijmy sobie najpierw czym są emocje:

Emocje, silne wzruszenie, podniecenie, przeżycie – związane z tym, że człowiek jest systemem reagującym na siebie i na swoje stosunki z otoczeniem.

2 sposoby postępowania z emocjami

Własne emocje można potraktować na dwa sposoby. Można emocjami zarządzać lub się im poddawać.

Skrajne wersje tych dwóch sposobów postępowania z emocjami będą wyglądały następująco:

Zarządzanie emocjami w wersji hard – muszę się zawsze kontrolować, trzymać emocje na wodzy, nie pokazywać tych, których nie chcę i udawać te, które będą przydatne w konkretnych sytuacjach.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Poddawanie się emocjom – jakakolwiek emocja nie pojawi się, niech rządzi mną a przy okazji ludźmi obok mnie. Czy będzie negatywna czy pozytywna, każdą będę przeżywał aż do pójścia spać. A inni niech się ze mną męczą.

Można popaść w takie skrajności i być albo cyborgiem udającym, że nie posiada emocji albo duszącym je na siłę, albo emocjonalną bombą, która nie wiadomo jak zareaguje i kiedy wybuchnie. Jedna droga prowadzi do stresu, nerwic i zawałów, druga do braku rozumienia samego siebie i komplikowania relacji z innymi.

Czy istnieje złoty środek?

Oczywiście, istnieje, większość z nas stosuje go codziennie bez uświadamiania sobie, że postępuje dobrze i zdrowo dla siebie i otoczenia.

Nadchodzą jednak takie momenty, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Mamy wrażenie, że albo nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić i zapanować, albo nigdy już nie okażemy żadnej z nich.

2 Comments

  1. Hubert

    Kontrolowanie emocji jest bardzo przydatne, pod warunkiem, że nie staniemy się tak jak to napisałeś „cyborgiem”, na emocje warto sobie czasem pozwolić. Ja sam zaobserwowałem, że pewne osoby mają skłonność bycia bardziej „cyborgiem”, a inni „bombą” – pełne i 100% bycie przez cały czas w złotym środku jest trudne.

    1. Przemysław Pufal

      Fakt, że bycie w złotym środku jest trudne, ale warto próbować, ponieważ koszty bycia albo cyborgiem albo bombą emocjonalną są zbyt duże i dla nas i dla naszych najbliższych.

Leave a Reply

%d bloggers like this: