Facebook w trzech odsłonach
Trzy problemy Facebooka i innych portali społecznościowych
Facebook powstał w 2004 roku i zdołał pozyskać 2 miliardy użytkowników. Z tym portalem społecznościowym związanych jest ponad 16 milionów osób. Mark Zuckerberg na razie nie musi się martwić swoimi dochodami z tego portalu, choć trzy rzeczy z pewnością go zaniepokoiły.
Coraz mniej młodych osób korzysta z Fejsa. Oczywiście nie dlatego, że nie lubią social media, tylko dlatego, że wybierają inne portale (w tym również należący do Zuckerberga Instagram). Oznacza to, że wśród kolejnych pokoleń mieszkańców ziemi Facebook nie będzie już tym najmodniejszym portalem, na którym wszyscy muszą mieć konta. Mnóstwo ludzi twierdzi, że Facebook to samo zło, ale czy inne portale społecznościowe są lepsze? Czy uzależnienie od jednego różni się czymś od uzależnienia od innego portalu? Problem raczej w niezdrowym korzystaniu z internetu w ogóle, a nie tylko z konkretnych stron. Choć biorąc pod uwagę kolejne, zdobywające popularność strony, z coraz dziwniejszymi, żeby nie powiedzieć głupszymi, funkcjami, może jednak coś jest na rzeczy…

Drugi problem to oczywiście problemy Facebooka z ochroną danych i wykorzystywaniem ich bez wiedzy użytkowników. To, że pozwalamy różnym stronom na użytkowanie naszych danych, bo właściwie nie czytamy regulaminów tych stron, to oczywistość. Problemem są jednak afery z wyciekiem danych lub ich nieprawnym wykorzystywaniem przez portale. I nie dotyczy to tylko Facebooka. Afery z tym związane mogą sprawić, że z Fejsa odchodzić będą kolejne osoby z obawy przed utratą prywatności, wykorzystaniem informacji na ich temat przez różne firmy lub polityków. Okazać się więc może, że im dłużej korzystamy z portalu społecznościowego, tym mniej mamy na nim znajomych. A przecież chodzi o coś wręcz przeciwnego.
Trzeci problem to narastająca liczna fałszywych kont, botów i fake newsów. Wszyscy oczywiście deklarują walkę z tymi zjawiskami, również Facebook, ale czy jest możliwe zlikwidowanie wszystkich fejkowych kont, tych służących rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji, służących propagandzie? Być może social media zostaną uratowane przed tym dzięki nowym technologiom, ale potrzebne będą nowe rozwiązania techniczne. I oczywiście wola walki ze strony właścicieli portali społecznościowych.
To tylko trzy z problemów portali społecznościowych, których Facebook cały czas jest najpotężniejszym przedstawicielem. Gonią go inne młode wilki social media. I kiedyś dogonią i przegonią. Problem nie w tym, czy te nowe będą głupsze lub mądrzejsze. Problem w tym czy ludzie nauczą się mądrego z nich korzystania.