Fałszerze pieprzu Historia rodzinna Monika Sznajderman

„Fałszerze pieprzu Historia rodzinna” to doceniana książka twórczyni wydawnictwa „Czarne”.

Autorka opowiada o swoich dwóch rodzinach. Tej ze strony ojca, żydowskiej, która nie istnieje, i tej ze strony matki, której poświęciła zdecydowanie mniej miejsca. Paradoks, że komuś nieistniejącemu poświęca się czas, badania, odkrywa losy, a innym, o których wiadomo dużo, poświęca się małą część książki?

Te dwie rodziny to były dwa oddzielne światy: zasymilowanych Żydów i ziemiaństwa w części o poglądach katolicko – narodowych. Żydowska rodzina zginęła w czasie II wojny światowej (ojciec Moniki Sznajderman został sam). Ziemiańska część w czasie wojny zajmowała się życiem.

Trudno jest pisać o swoje rodzinie w ogóle, być szczerym, nie omijać wstydliwych poglądów i działań jej członków. Trudno pisać o cierpieniu i śmierci, bardzo trudno Shoah. Wciąż bowiem trudno jest znaleźć słowa, które mogłyby opisać potworność Zagłady.

Mogę tylko zachęcić do przeczytania świetnie napisanych „Fałszerzy pieprzu”, choć to oczywiście bardzo smutna książka.

Książka Fałszerze pieprzu Historia rodzinna Monika Sznajderman >>>

 

Skomentuj!

Jedna odpowiedź do “Fałszerze pieprzu Historia rodzinna Monika Sznajderman”

  1. PODSUWASZ TAKIE TYTUŁY,ŻE GŁOWA BOLI. SŁYSZAŁAM ,LUB CZYTAŁAM O TEJ KSIĄŻCE RECENZJE. Były w stylu Twoich recenzji ,smutna,przytłaczająca prawda. Jak skończę czytać”Stulecie detektywów:,Jurgens`a Throwald`a, to poszukam i się zmierzę z tą smutną prawdą.

Dodaj komentarz

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: