FOBO

FOBO (Fear of Burning Out) to dosłownie strach przed wypaleniem. Nowe zjawisko, a z pewnością nowa nazwa, która pojawia się w kontekście życiowych problemów.

Czym jest FOBO?

FOBO to rodzaj wypalenia, które spotyka ludzi młodych. Spowodowane jest tym, z czym oni codziennie się stykają: nadmiarem informacji docierającej do mózgów. To strach przed brakiem dostępu do internetu i związanymi z tym aktywnościami: postami, emailami, statusami, aktualizacjami. FOMO jest strachem przed tym, że coś nas ominie w interncie, a FOBO strach, że nie mamy dostępu do internetu.

Jest z nami wszędzie, dzięki urządzeniom mobilnym, mamy dostęp do sieci w domu, w pracy, w kościele, na spacerze, w ubikacji. Część użytkowników nie rozstaje się ze smartfonami nawet w najbardziej intymnych sytuacjach. A gdy zostają odcięci od internetu, zaczynają odczuwać niepokój, strach, zdenerwowanie, frustrację, napięcie, a one mogą prowadzić nawet do agresji. Uzależnienie pełną gębą…

Eksperyment na samym sobie

Możemy oczywiście bagatelizować to zjawisko, ale możemy również przeprowadzić eksperyment na sobie. Odciąć się od internetu na tak długo, na ile damy radę. Tydzień? 3 dni? 1 dzień? 12 godzin? Godzina?! Ile dasz radę?

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Wiele osób nie potrafi już bez internetu uczyć się, podróżować, nie wspominając o kontaktach z ludźmi. Niejednoznaczne jeszcze wyniki badań nie wskazują czy kontakty przez sieć są dla nas korzystne, czy wręcz przeciwnie, ograniczają te realne.

Pozytywne aspekty korzystania z internetu lub te negatywne są przywoływane w zależności od tego, jakie komu pasują argumenty. Nie wiemy do końca jak to ciągle nowe narzędzie, jakim jest internet, wpłynie na nasze życie, na całe pokolenia i cywilizację. Skutki tego rewolucyjnego pomysłu zaczynamy dopiero zauważać, ale i tak nie jesteśmy w tej chwili w stanie powiedzieć, jak to zmieni życie całej ludzkości.

Komputery, tablety, internet, social media, fake newsy. Aplikacje ułatwiające życie (może nawet za bardzo?) i służące tylko do rozrywki. Pokolenia nie znające świata bez internetu. Jesteśmy świadkami wielkiej rewolucji i ważnych zmian.

Co możesz zrobić

Warto jednak zawsze poobserwować siebie i swoich bliskich: może też już jesteśmy uzależnieni od dostępu do internetu?

FOBO może dotknąć każdego z nas. Gdy to nastąpi, należy skorzystać z tego znaku, że dzieje się coś złego i zweryfikować swoje priorytety życiowe, hierarchię wartości, zmienić styl życia. Nie da się pewnie nie korzystać z dobrodziejstw internetu, ale na pewno da się unikać związanych z nim zagrożeń.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: