Historia fotografii część 1. 1839 – 1939 Lech Lechowicz

Lech Lechowicz to wieloletni kurator zbiorów fotograficznych Muzeum Sztuki w Łodzi, historyk mediów, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wykładowca PWSFTviT w Łodzi. Zajmuje się historią i teorią fotografii, a także filmem, video i technikami cyfrowymi. I autor omawianej historii fotografii.

Niewiele jest polskich opracowań historii światowej, co może wynikać zarówno z obszerności tematu jak i istnienia na rynku książek autorów zagranicznych. Lech Lechowicz wykonał jednak tytaniczną pracę, choć niestety na razie ograniczoną do pierwszego stulecia istnienia fotografii.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Na szczęście autor nie skupia się wyłącznie na świecie zachodnim. Pisze o Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce, co niewątpliwie jest wielkim atutem tej książki, bowiem większość zagranicznych autorów historii fotografii jeśli już pisze o fotografii w tej części świata, to robi to zdawkowo. Lechowicz ukazuje również fotografię w relacjach z innymi dziedzinami sztuki i na tle wydarzeń historycznych.  Przywołuje mało znane wcześniej teksty źródłowe. „Historia fotografii część 1. 1839 – 1939” to również indeks nazwisk, bibliografia, wykaz źródeł ilustracji. I kilkaset reprodukcji, część w dużym formacie.

Książka to prawie 400 stron tekstu, ale niestety użyto dość małej czcionki, co momentami utrudnia czytanie i skupienie się na treści. Drugą i największą wadą tej publikacji jest jednak brak części drugiej! Zdaję sobie sprawę, że już opisanie pierwszego stulecia fotografii było ciężką i czasochłonną pracą, ale nie mogę się doczekać drugiej części. Mam nadzieję, że powstaje i zostanie wydana jak najszybciej.

Leave a Reply

%d bloggers like this: