Historia fotografii Juliet Hacking

„Historia fotografii” Juliet Hacking to kolejna obowiązkowa pozycja dla miłośników fotografii, nie tylko dlatego, że książek o historii fotografii na naszym rynku nie jest wiele. Jest kilka powodów, dla których trzeba mieć tę książkę na półce.

Juliet Hacking była kuratorem wystaw, pracowała w domu aukcyjnym Sothesby`s, pracowała na uczelniach zajmując się tam fotografią. Nie była więc jednym z tych autorów do wynajęcia, którzy napiszą książkę na każdy temat, ale osobą kompetentną do zmierzenia się z takim tematem. Do tego dołączył David Campany – pisarz, artysta i kurator i wielu innych autorów.

Rozdziały dotyczące każdej z epok w fotografii to nie tylko przedstawienie najważniejszych twórców i ich dzieł, ale także omówienie ważnych haseł, gatunków, prądów, technik, które są niezbędne do zrozumienia tej dziedziny sztuki, jaką jest fotografia.

Gdy autorzy omawiają konkretne zdjęcie, przedstawiają sylwetkę fotografa, umiejscawiają zdjęcie w kontekście całości dokonań autora, opisują ważne detale, tłumaczą zastosowaną technikę wykonania zdjęcia.

Przez książkę ciągnie się kalendarium w postaci osi czasu, na której zaznaczono i opisano autorów, wynalazki fotograficzne, momenty przełomowe, wykonanie ważnych zdjęć, zmiany w prawie fotograficznym. Dostajemy więc właściwie książkę w książce, tych informacji bowiem jest naprawdę mnóstwo.

Na końcu książki zamieszczono słownik terminów, źródła cytatów, indeks nazwisk i informację o prawach autorskich do poszczególnych reprodukcji. A tych jest oczywiście dużo, w dobrej jakości. Choć część z nich, tych większych, jest przecięta szyciem książki, to jest to jednak szczegół nieodbierający przyjemności z ich oglądania.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Dzięki esejom na różne tematy otrzymujemy więc nie tylko encyklopedię, ale również książkę zajmującą się fotografią również w kontekście społecznym i kulturowym, jej rolą w życiu ludzi i miejscem w sztuce.

„Historia fotografii” pod redakcją Juliet Hacking jest książką zarówno dla amatorów interesujących się fotografią, zawodowo się nią zajmujących, a także może służyć jako podręcznik dla uczniów i studentów fotografii.

Kończąc lekturę książki, można właściwie zacząć ją od początku, ponieważ jest świetnie napisaną na ponad 550 stronach kopalnią wiedzy o fotografii.

 

Spis treści:

– Przedmowa – David Campany

– Wprowadzenie

– Okres eksperymentalny 1826-1855

– Fotografia użytkowa i artystyczna 1856-1899

– Fotografia i nowoczesność 1900-1945

– Od czasów powojennych do społeczeństwa permisywnego 1946-1976

– Od postmodernizmu do globalizacji 1977 – czasy obecne

Leave a Reply

%d bloggers like this: