Historia fotografii światowej Naomi Rosenblum

„Historia fotografii światowej” Naomi Rosenblum to książka, która w Polsce została wydana w 2005 roku przez Wydawnictwo Baturo na podstawie trzeciego wydania z 1997 roku (pierwsze w 1984 r.).

Naomi Rosenblum była amerykańską historyczką sztuki.

To zdaje się pierwsza tak obszerna historia fotografii wydana w Polsce. Autorka opisała tę dziedzinę sztuki od jej początków, aż po współczesne jej odmiany na całym świecie. Oczywiście niemożliwe jest, nawet w opracowaniu liczącym prawie 700 stron, zajęcie się fotografią w każdym kraju świata, ale i tak praca Rosenblum robi wrażenie.

W książce analizowane są różne aspekty fotografii: estetyczne, dokumentalne, komercyjne i techniczne w jej krótkiej, ale interesującej, historii.

Książka to również ponad 800 fotografii, od tych najbardziej znanych po te mniej znane, ale zawsze interesujące. A ponieważ „Historia fotografii światowej” została wydana w dużym formacie, reprodukcje są również duże i ich oglądanie sprawia dużą przyjemność.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Rosenblum, idąc przez historię fotografii, zwraca uwagę na portret, dokumentację, reklamę, fotoreportaż i sam aparat fotograficzny. Otrzymujemy też krótkie biografie interesujących fotografów.

Naomi Rosenblum w pisaniu o fotografii stara się zachować obiektywizm, nie promuje własnego gustu. Czytelnik ma więc okazję poznać historię fotografii i dokonać własnego wyboru fotografii i dokonań twórców zgodnego z własnym gustem.

Chronologiczny spis najważniejszych wydarzeń, słowniczek pojęć i bibliografia to uzupełnienie tej niezwykłej książki. Każdy opis zdjęcia to nie tylko imię i nazwisko autora, tytuł i data wykonania, ale również wskazanie miejsca przechowywania i technika wykonania. Już same te informacje to potężna dawka wiedzy.

Książka zawiera mnóstwo tekstu i fotografii, ale wspomniany duży format i przejrzysty układ graficzny sprawiają, że jej czytanie nie męczy oczu.

Nie istnieje chyba w Polsce obszerniejsze książkowe źródło wiedzy na temat historii fotografii światowej. Mogę tylko i wyłącznie polecić przeczytanie „Historia fotografii światowej” Naomi Rosenblum. A najlepiej jej zakup. Niestety nie będzie to proste, ponieważ książka oczywiście nie jest już dostępna w sprzedaży w księgarniach. Rzadko pojawia się w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Nie wydaje się, aby jakiś prawdziwy miłośnik fotografii chciał się jej pozbyć. Włącznie ze mną!

Leave a Reply

%d bloggers like this: