Ignacy Płażewski Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii i Dzieje polskiej fotografii

Ignacy Płażewski był fotografem, historykiem, wydawcą, honorowym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i autorem książek z dziedziny fotografii.

Książka „Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii” została wydana w 1982 roku, a następnie, ponownie, jednak pod tytułem „Dzieje polskiej fotografii” w 2003 roku.  Jest to więc ta sama książka, ale wydania różnią się głównie dwoma elementami.

Historię polskiej fotografii Ignacy Płażewski w „Spojrzeniu…”  doprowadził do roku 1955, ale już w „Dziejach…” wydawca usunął rozdziały dotyczące fotografii powojennej. Mamy więc opowieści o polskiej fotografii doprowadzone do 1939 roku. Wydaje się, że niepotrzebnie to uczyniono, wystarczyło wyjaśnienie, że teksty dotyczące okresu po II wojnie światowej pisane były w szczególnych warunkach nacisków i cenzury. A być może Płażewski szczerze chwalił działania komunistów dotyczące fotografów i fotografii. Tego się z książki nie dowiemy, bo wydawca zastosował unik i kontrowersyjne rozdziały zniknęły. A wystarczyło poprosić o napisanie komentarza któregoś ze współczesnych historyków polskiej fotografii. Posiadacze pierwszego wydania mogą sobie jednak te rozdziały przeczytać. Drugą różnicą w wydaniach jest włączony do „Dziejów…” leksykon postaci ważnych dla polskiej fotografii, oczywiście również do 1939 roku.

Przez wiele lat praca Ignacego Płażewskiego była jedyną dostępną historią polskiej fotografii. Sam autor wspomina, że problemem w jej napisaniu była dostępność, a raczej problemy z dostępnością do źródeł. Mnóstwo fotografii i wydawnictw o tej dziedzinie zostało niestety zniszczonych podczas działań wojennych. Jak sobie poradził autor z brakiem informacji? Wydaje się, że czasami luki trochę uzupełniał domysłami i wyobraźnią. Co nie znaczy, że nie warto posiadać tych książek w swojej bibliotece i ich przeczytać.

Niestety po tylu latach po ich wydaniu nadal nie ma pełnej historii polskiej fotografii od lat najwcześniejszych aż po współczesne. Takie próby podjęto, o czym kiedy indziej.

„Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii” można kupić tylko w antykwariatach albo od osób prywatnych. „Dzieje polskiej fotografii” podobnie, ponieważ również nie są wznawiane w formie papierowej. Dostępne są za to w formie ebooka, co oczywiście jest lepsze, niż nieposiadanie książki. Autor wykonał olbrzymią pracę i za to należy mu się szacunek.

Nadal spojrzenie Ignacego Płażewskiego na dzieje polskiej fotografii to jedno z podstawowych źródeł informacji na ten fascynujący temat.

Skomentuj!

Leave a Reply

%d bloggers like this: