Ignacy Płażewski Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii i Dzieje polskiej fotografii

Ignacy Płażewski był fotografem, historykiem, wydawcą, honorowym członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i autorem książek z dziedziny fotografii.

Książka „Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii” została wydana w 1982 roku, a następnie, ponownie, jednak pod tytułem „Dzieje polskiej fotografii” w 2003 roku.  Jest to więc ta sama książka, ale wydania różnią się głównie dwoma elementami.

Historię polskiej fotografii Ignacy Płażewski w „Spojrzeniu…”  doprowadził do roku 1955, ale już w „Dziejach…” wydawca usunął rozdziały dotyczące fotografii powojennej. Mamy więc opowieści o polskiej fotografii doprowadzone do 1939 roku. Wydaje się, że niepotrzebnie to uczyniono, wystarczyło wyjaśnienie, że teksty dotyczące okresu po II wojnie światowej pisane były w szczególnych warunkach nacisków i cenzury. A być może Płażewski szczerze chwalił działania komunistów dotyczące fotografów i fotografii. Tego się z książki nie dowiemy, bo wydawca zastosował unik i kontrowersyjne rozdziały zniknęły. A wystarczyło poprosić o napisanie komentarza któregoś ze współczesnych historyków polskiej fotografii. Posiadacze pierwszego wydania mogą sobie jednak te rozdziały przeczytać. Drugą różnicą w wydaniach jest włączony do „Dziejów…” leksykon postaci ważnych dla polskiej fotografii, oczywiście również do 1939 roku.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Przez wiele lat praca Ignacego Płażewskiego była jedyną dostępną historią polskiej fotografii. Sam autor wspomina, że problemem w jej napisaniu była dostępność, a raczej problemy z dostępnością do źródeł. Mnóstwo fotografii i wydawnictw o tej dziedzinie zostało niestety zniszczonych podczas działań wojennych. Jak sobie poradził autor z brakiem informacji? Wydaje się, że czasami luki trochę uzupełniał domysłami i wyobraźnią. Co nie znaczy, że nie warto posiadać tych książek w swojej bibliotece i ich przeczytać.

Niestety po tylu latach po ich wydaniu nadal nie ma pełnej historii polskiej fotografii od lat najwcześniejszych aż po współczesne. Takie próby podjęto, o czym kiedy indziej.

„Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii” można kupić tylko w antykwariatach albo od osób prywatnych. „Dzieje polskiej fotografii” podobnie, ponieważ również nie są wznawiane w formie papierowej. Dostępne są za to w formie ebooka, co oczywiście jest lepsze, niż nieposiadanie książki. Autor wykonał olbrzymią pracę i za to należy mu się szacunek.

Nadal spojrzenie Ignacego Płażewskiego na dzieje polskiej fotografii to jedno z podstawowych źródeł informacji na ten fascynujący temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.