Produktywność można określić jako ilość pracy, energii włożonej w wykonanie, zrobienie określonej ilości czegoś. Najlepszą sytuacją jest taka, gdy jak najmniejsza ilość energii, czasu i różnych naszych zasobów, zostaje użyta do wykonania jak największej czegoś. Czy to w pracy, czy w życiu prywatnym, powinniśmy zacząć myśleć o naszej produktywności. Jak efektywni jesteśmy w tym co robimy?
Oczywiście, można się męczyć i mało zrobić. Takie postępowanie nie tylko jest bez sensu, ale również nie przybliża nas do poczucia szczęścia. Szczęście pojawia się, gdy małym nakładem sił i środków robimy wiele.
To jednak nie wszystko. Oto strategie zwiększania szczęścia w sferze produktywności:
– stawiając czoło wyzwaniom, wykorzystuj umiejętności dające wewnętrzną przyjemność,
– osiągaj sukcesy i uznanie w interesującej i wymagającej pracy,
– realizuj konkretny zestaw celów.
Większość ludzi, myśląc o pracy, ma niestety negatywne skojarzenia. Błąd jaki popełniają pojawia się już na etapie wyboru szkół, a potem zawodu. I pracując w zawodzie i miejscu, którego nie lubią, całe życie czują się rozczarowani. I jak mają być szczęśliwi?

Pracę można zmienić na dwa sposoby. Zmieniając ją od środka, na przykład poprzez różne usprawnienia, edukację na temat wykonywanego zawodu, poprawiając komunikację w zespole i poprawiając w nim relacje. Można również ją zmienić na inną. Jeśli czujesz się nieszczęśliwy w pracy, rozważ obie opcje.
Zobacz, że masz osiągać sukcesy i uznanie w interesującej, ale również ambitnej pracy. Poszukaj więc takiej, bo między innymi od spełnienia tego warunku, zależy Twoje szczęście.
Realizując wyzwania, narażamy się na stres, zmęczenie, ale osiągając je, czujemy satysfakcję, a nierzadko nawet euforię. Wzrasta nasze poczucie własnej wartości i tym samym poczucie szczęścia. Zauważ, że w strategii mówi się o wykorzystywaniu swoich umiejętności tak, żeby dawały wewnętrzną przyjemność.
Często również zapominamy, że powinniśmy sobie stawiać konkretne cele. Wyobraź sobie bowiem, że po prostu sobie żyjesz, po prostu sobie pracujesz. Nie bardzo wiesz, czego chcesz od siebie i życia. Nie wiesz po co żyjesz i po co pracujesz. Nie wiesz dokąd i po co zmierzasz. Nie masz pojęcia po co pracujesz. Ciężko byłoby tak żyć, prawda? Poza tym Twoje działania bez wyznaczania celów byłyby chaotyczne i mocno męczyły. Tutaj masz więcej na temat stawiania i osiągania celów>>>
Podkreślam, że osiąganie szczęścia w zakresie produktywności odnosi się nie tylko do pracy zawodowej, ale również do wszystkiego, co robimy także poza nią. Można streścić te rozważania w jednym zdaniu:
Pracuj z głową i rób to, co lubisz!
„Przez poszukiwanie szczęścia dla niego samego osiąga się tylko nudę i aby znaleźć szczęście, trzeba szukać czegoś innego niż szczęście.”
Marcel Proust
Rozwój efektywności i produktywności osobistej jest bardzo istotny. Zwłaszcza gdy pracujemy w domu – wtedy możemy zrobić więcej rzeczy, w krótszym czasie. Dzięki temu osiągniemy więcej i ponadto zdobędziemy więcej czasu między innymi dla siebie i rodziny.
Praca w domu wymaga naprawdę dużej motywacji, zdolności do samoorganizacji i samozaparcia. Niektórzy niestety nie radzą sobie z różnymi przeszkadzaczami, co odbija się na ich produktywności.