Przykre emocje, które przeżywamy, niekoniecznie muszą oznaczać brak szczęścia. Najczęściej są one tylko chwilowe i nie mogą zachwiać całą postawą życiową i poczuciem szczęścia.
Gorzej, gdy takie emocje pojawiają się bardzo często albo są stanem permanentnym. Wtedy trzeba stosować profilaktykę, przeciwdziałać ich występowaniu, a gdy już się pojawią, minimalizować ich wpływ na nasze życie.
Można stosować strategie zwiększania szczęścia podane przez Alana Carra:
– będąc w depresji, unikaj sytuacji dystresu, skup się na niestresujących aspektach sytuacji, asertywnie stawiaj czoło stresującym osobom, kwestionuj pesymistyczne i perfekcjonistyczne myśli, bądź aktywny i szukaj wsparcia,
– w wypadku lęku kwestionuj myślenie zorientowane na zagrożenie, ćwicz odwagę w niebezpiecznych sytuacjach, używając strategii radzenia sobie redukujących lęk,
– w wypadku gniewu unikaj wywołujących go sytuacji, skup się na niestresujących aspektach trudnych sytuacji, asertywnie proś prowokujące cię osoby, żeby tego nie robiły, wycofaj się i ćwicz empatię.

Często bywa tak, że osoba, które znajduje się w stanie ciągłego stresu czy nawet depresji, nie próbuje nic z tym zrobić. A można skupić na się na pozytywnych aspektach sytuacji stresowych, odważnie przeciwstawiać się stresującym działaniom innych. Można również skupić się na tych mechanizmach w nas, które stres wywołują: pesymistyczne myśli, perfekcjonizm. Poza tym przecież można szukać wsparcia od bliskich, rodziny, przyjaciół.
Lęk potrafi zepsuć całą przyjemność życia. Lęk przed czymś nieokreślonym, albo wyolbrzymionymi zagrożeniami wcale nie jest rzadki. Warto uświadomić sobie, czy i jak sobie z nim radzimy. Pozbycie się lęku, a nawet jego ograniczenie, wpływa pozytywnie na poczucie zadowolenia z życia. Strategie radzenia sobie z lękiem znajdziesz TUTAJ>>>
Gniew, będący zmorą zarówno życia prywatnego jak i publicznego, można znacznie ograniczyć, niezależnie od tego, czy to my go generujemy, czy też inni ludzie. Najprostsze, ale skuteczne metody to unikanie takich sytuacji, w których można dochodzić do wybuchu gniewu, skupianie się w sytuacjach trudnych na ich pozytywnych aspektach, a także odważne stawianie czoła ludziom łatwo wpadającym w gniew, ostatecznie wycofywanie się z kontaktów z takimi ludźmi. Należy być asertywnym i prosić, żeby ludzie nie przejawiali gniewu, bo i tak jest go za dużo w naszym życiu.
Samo pojawienie się przykrych emocji nie jest niczym złym. Złe jest, jak napisałem, gdy są one częstym elementem naszego życia lub ich natężenie jest tak duże, że zaburza funkcjonowanie. Szczęściem nie będzie zatem zupełny brak takich emocji, bo nie da się ich uniknąć. Można jednak, stosując wyżej podane strategie, minimalizować ich wpływ na nas, a tym samym maksymalizować poczucie naszego szczęścia.
„Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy.”
Honoré de Balzac