Jak być szczęśliwym – środowisko

szczescie 1Jak być szczęśliwym, czyli jak środowisko wpływa na nasze zadowolenie z życia.

O tym czynniku, wpływającym na nasze zadowolenie z życia, myśli się bardzo rzadko. Jego elementy opisałem w książce pt. „Jakość życia”. 

Na co trzeba zwrócić uwagę, aby być szczęśliwszym? Oto strategie zwiększania szczęścia związane ze środowiskiem:

– zapewnij fizyczne i finansowe bezpieczeństwo sobie i rodzinie, nie daj się jednak hedonistycznemu konsumpcjonizmowi,

– ciesz się dobrą pogodą,

– żyj w geograficznie pięknym środowisku,

– żyj w środowisku zapewniającym obcowanie z muzyką i sztuką.

Bezpieczeństwo, zarówno własne, jak i rodziny, to jedna z zasadniczych kwestii, które zaprzątają naszą uwagę właściwie przez całe życie. Bezpieczeństwo fizyczne i finansowe czasami jest zagrożone: niebezpieczna okolica, wojna, brak pracy, choroba, to tylko niektóre z czynników, które poczucie bezpieczeństwa obniżają. A tym samym, co oczywiste, obniżają poczucie zadowolenia z życia i odbierają poczucie szczęścia.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

ipzo

Dobra pogoda? Dla Polaków prognoza pogody to jedna z ważniejszych informacji dnia 🙂 Co więcej, wiele osób twierdzi, że są meteoropatami, choć… tak nie jest! Jesteśmy narodem, który zbyt dużą wagę przykłada do pogody. Przejmujemy się nią, ale jednocześnie czy na pewno korzystamy z niej, gdy jest dobra? Czy chodzimy na spacery, biegamy, uprawiamy ogródki? Przebywanie na słońcu i ruch na świeżym powietrzu nie tylko wpływają pozytywnie na zdrowie, ale również samopoczucie. A więc i poczucie szczęścia.

Nie każdy ma możliwość żyć w geograficznie pięknym środowisku. Podobają Ci się góry, a mieszkasz nad morzem. Lubisz morze, ale za oknami masz góry. Albo płaskie jak stół równiny. Ciągnie Cię do lasu, a wokół tylko pola uprawne. Niewiele osób stać na to, aby przeprowadzić się w takie okolice, które mu się podobają. Nie oznacza to jednak, że nie można spędzić w nich choć części roku. Na przykład w czasie urlopu. Niby nic, ale zadowolenie z otoczenia wpływa na zadowolenie z życia.

Muzyka, sztuka i literatura nie są potrzebami najważniejszymi w życiu, to jasne. Jednocześnie zapominamy, w tym całym codziennym zabieganiu, że obcowanie z nimi zapewnia nam przeżycia, których nie zapewni nam nic innego. Muzyka, sztuka i literatura mogą dawać nam silne emocje, oczyszczenie ze złych emocji, wzruszenia, ale także dużo zabawy. To również są czynniki wpływające na odczuwanie szczęścia. Nie zapominajmy o nich!

„Szczęście to je­dyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.”

                                 Albert Schweitzer

3 Comments

 1. Blake

  My to mamy faktycznie coś z tą pogodą, ciągle się o tym mówi a to jaka jest, a to jaka będzie i tak w koło, trudno o tym nie myśleć kiedy każdy o tym mówi, ale faktycznie lepiej się pogodą nie przejmować zbytnio i lepiej szukać radości każdego dnia nawet jak pada deszcz i jest zimno 🙂

  1. Przemysław Pufal

   Racja. Nadwrażliwi jesteśmy 🙂

 2. rachunek

  na pogodę nie narzekać, tam gdzie tajfuny nie mieszkacie

Leave a Reply

%d bloggers like this: