Jak być szczęśliwym – związki

szczescie 1Jak być szczęśliwym, czyli strategie zwiększania swojego szczęścia. Jednym z obszarów, o który trzeba zadbać są związki.

Co można zrobić, żeby poczuć się szczęśliwszym człowiekiem w tej sferze życia?

Otóż:

– zwiąż się z kimś podobnym, komunikuj się uprzejmie i jasno, wybaczaj błędy,

– utrzymuj kontakt z bliższą i dalszą rodziną,

– nawiąż kilka bliskich przyjaźni,

– pomagaj znajomym.

Wybór osoby, z którą spędzimy całe życie, jest bardzo ważny. Niestety większość ludzi wybiera pod wpływem emocji i hormonów, bez choćby krztyny racjonalnego myślenia. A później dziwią się, że ich małżeństwa się rozpadają. Miłość jest niezbędna do stworzenia udanego związku, ale równie ważne jest przemyślenie, czy z tą osobą będę w stanie żyć przez wiele lat. Dlaczego ma być to ktoś podobny? Bo osoby podobne do siebie pod względem osobowości, charakteru, doświadczeń, pochodzenia łatwiej się po prostu dogadują, lepiej się rozumieją, łatwiej im zrozumieć taką osobę.

Komunikowanie się uprzejme i jasne zapobiega wielu konfliktom. W wielu przypadkach poważnych kłótni, a nawet długoletnich konfliktów można uniknąć dzięki umiejętności komunikowania się. Temat sporów czasami nie jest ważny. Ważne jest, że dwie osoby nie potrafią się porozumieć, choć mogą mieć nawet zbliżone, a bywa, że i takie samo, zdanie na jakiś temat!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

ipzo

Wybaczenie błędów. Każdy z nas jest omylny. Problemy często stwarzają ludzie, którzy uważają, że albo oni są nieomylni, albo tylko oni mają prawo do popełniania błędów. Nie potrafią wybaczać i w ten sposób komplikują swoje relacje czy to z małżonkami, czy to z przyjaciółmi i znajomymi. A życie bez tych osób, najbliższych, które są wsparciem, nie jest życiem szczęśliwym…

Kontakty z bliższą i dalszą rodziną również czasami sprawiają kłopoty. Jakieś nierozwiązane problemy, waśnie, wzajemne pretensje, trudne charaktery. To wszystko nie sprzyja częstym i zdrowym kontaktom z rodziną. Ale wszystko to można przepracować. Po to, żeby mieć wsparcie w rodzinie. I żeby oni mieli wsparcie w nas. Więzi pokrewieństwa są bardzo ważne, przez całe życie, nie tylko gdy jesteśmy dziećmi. Przez całe życie rodzina powinna być blisko nas, a my blisko niej. Nawet jeśli mieszkają na drugim końcu świata.

Przyjaźń to kolejny rodzaj związków, które są tak ważne w naszym życiu. A które bardzo często zaniedbujemy. I szukamy wymówek: a bo jesteśmy zapracowani, a bo dzieci, a bo zmęczenie. Odnoszę wrażenie, że dawniej więcej się mówiło i pisało o przyjaźni. A teraz kładzie się nacisk na relacje biznesowe, w pracy, czysto formalne. Nie znaczy to, że ludzie się nie przyjaźnią. Ale jakość przyjaźni, moda na nią, jakby są mniejsze, niż kiedyś.

Pomaganie znajomym niektórzy będą kojarzyć jako relację typu: ja ci coś damo, to i ty mi coś dasz. Część ludzi nastawiona jest na dawanie tylko po to, by brać. A trudno czuć się szczęśliwym z powodu pomagania innym, jeśli uważamy to niemal za działanie biznesowe, czysto egoistyczne. Pomagając innym możesz doświadczyć poczucia satysfakcji, a nawet szczęścia ze szczęścia innych.

I już? Takie to proste? Niestety nie. Co innego widzieć takie założenia na piśmie, a co innego umieć wcielić je w życie…

„Jest tylko jedno szczęście w życiu, kochać i być kochanym.”

                                 Aurore Dudevant (George Sand)

2 Comments

  1. Dj Wodzirej Kraków

    Czasami najprostsze porady są najlepsze 🙂 bardzo mądry wpis.

    1. Przemysław Pufal

      Dziękuję! A co do długości wpisu: tematy te poruszane są w wielu innych artykułach na tym blogu, więc nie ma co się powtarzać. Wystarczy poszukać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *