Jak być twórczym w każdej sferze życia

szczescieBycie twórczym to marzenie wielu osób. I nie musi chodzić o twórczość artystyczną, ale również, być może nawet głównie, o to, by być twórczym w każdej sferze życia. Czymkolwiek się zajmujemy, chcemy być maksymalnie kreatywnymi.

Jak być twórczym w każdej sferze życia?

Nie musisz wyważać otwartych drzwi! Psychologowie na podstawie badań i obserwacji określili zasady, które pomogą Ci być kreatywnym. Można je stosować w każdej sferze Twojego życia.

Zasady bycia twórczym:

 1. Znajdź środowisko dające wiele możliwości, czyli wiele szans wyboru dziedziny lub części dziedziny, w której można być twórczym.

Czasami można utknąć w środowisku, w którym nie da się być twórczym. Może trzeba się zastanowić nad jego zmianą, aby w pełni wykorzystywać swoje możliwości?

 1. Codziennie stawiaj sobie interesujący problem do rozwiązania.

Można mieć ciekawą pracę, ale nie wykorzystywać ani jej możliwości, ani swoich. W każdej dziedzinie można sobie stawiać ciekawe wyzwania, aby nie wpaść w marazm i nie zgnuśnieć.

 1. Codziennie znajdź sobie spokojne środowisko, gdzie problem można badać z wielu stron.

Czasami, czy to w pracy, czy to w życiu rodzinnym, tempo życia jest tak duże, że nie ma czasu na spokojne przyjrzenie się problemowi z wielu stron. Stosuje się stare metody jego rozwiązania, choć niekoniecznie są najlepsze.

 1. Pracuj nad problemem przez określony czas, a potem zapisz, co osiągnąłeś.

Niektórzy są w gorącej wodzie kompanii, chcieliby problemy rozwiązywać jak najszybciej. A czasami po prostu się nie da. Daj sobie czas, popracuj nad rozwiązaniami, a potem zapisz, co wymyśliłeś, bo głupio byłoby zapomnieć, prawda? A zdarz się…

 1. Stwórz wizję problemu, który chcesz rozwiązać, lub własnego dzieła sztuki.

Wizja, wyobrażenie sobie pozwala ustalić cel, do którego dążysz. Bez tego będziesz błądzić i tracić czas.

 1. Tworząc tę intuicyjną wizję, używaj metafor, języka emocjonalnego, niejasnego lub poetyckiego, jeśli nie możesz jej opisać dokładnie.

Nie musisz znać fachowego języka, aby rozwiązać jakiś problem, lub stworzyć dzieło sztuki. Oczywiście jego znajomość zawsze może pomóc, a nie przeszkodzić. Opisz cel po swojemu, tak jak chcesz, ale zrób to.

 1. Rozwijaj podstawowe umiejętności potrzebne w danej dziedzinie (językowe, matematyczne, muzyczne, artystyczne lub sportowe).

Znam wiele osób, które chcą być poetami, pisarzami, ale nawet nie czytają książek. Znam wiele osób, które chcą zostać piosenkarzami, muzykami, ale nie ćwiczą śpiewu, ani nie uczą się gry na instrumentach. Podobnie jest w innych dziedzinach. Bez nauczenia się podstawowych choćby umiejętności potrzebnych w jakiejś dziedzinie, nie masz co marzyć, aby być w niej twórczym.

 1. Opanuj całą wiedzę specyficzną dla danej dziedziny.

Aby być w czymś twórczy, nie wystarczy posiąść różne umiejętności, ale trzeba opanować wiedzę z danej dziedziny. Podane wyżej przykłady mógłbym podać i tutaj. Ktoś chce zostać pisarzem, ale nie zna podstaw pisania. Inni chcą być muzykami, ale nie znają podstaw kompozycji czy nut. Aby być w czymś dobrym, nie wystarczy sama intuicja, potrzebna jest konkretna wiedza.

 1. Zwracaj większą uwagę na świat wewnętrzny i zewnętrzny; nie przyjmuj za pewniki typowych założeń, zasad i zwyczajów.

Odizolowanie się od świata może sprawić, że będziesz bardziej skoncentrowany, ale nie pomoże w byciu bardziej twórczym. Łamanie różnych założeń, zasad i zwyczajów to jeden z elementów bycia twórczym.

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online
 1. Nieustannie kwestionuj ortodoksyjne poglądy i z dziecinnym zaciekawieniem pytaj, dlaczego jest tak, a nie inaczej.

ipzoWiększość z ludzi przyjmuje świat taki, jaki jest i nie stara się go ani zrozumieć, ani tym bardziej zmienić. Podważaj to, co widzisz nie tylko wokół siebie, ale również w sobie. Pamiętaj, że za podważaniem musi iść podanie nowego rozwiązania, nowej zasady. Burz, ale buduj nowe.

 1. Skup się na procesie i rezultacie wykonywania zadania – dla własnej satysfakcji, nie dla nagrody.

Skupienie się na wykonywaniu zadania to podstawowy warunek jego wykonania. Osoby, które koncentrują się tylko na nagrodzie, nie mają motywacji wewnętrznej. Taka motywacja zawsze będzie mniejsza. Nie wszystko, wbrew temu, co się teraz mówi, robi się dla nagrody.

 1. Pracuj nie w celu pokonania rywali, lecz by jak najlepiej wykorzystać umiejętności.

Współcześnie rywalizacja stała się jednym z fetyszy, ale zafiksowanie się na pokonaniu innych tylko zaszkodzi Twojej twórczości, pracy, zabawie. Skupiaj się na wykorzystywaniu posiadanych umiejętności, na ich podwyższaniu, a wtedy pokonywanie innych też będzie miało miejsce.

 1. Ryzykuj, jeśli wpadniesz na ciekawy pomysł lub skuteczne rozwiązanie, niezależnie od tego, jak dziwne mogłyby się wydawać.

Większość ludzi boi się być oryginalnymi, wykazywać się niespotykanymi pomysłami. Po prostu się wstydzą. Pamiętaj jedna, że bycie twórczym, to również wymyślanie czegoś nowego, choćby nawet wydawało się Tobie, czy innym, dziwne.

 1. Bądź optymistą w kwestii poprawy rezultatów swojej twórczości.

Optymistyczne myślenie nie pozwoli Ci na rzucenie wszystkiego w cholerę zaraz po pierwszym niepowodzeniu. W chwili załamania przejrzyj te wszystkie zasady i zastosuj je. Przełamiesz w ten sposób impas.

 1. Gdy znajdziesz się w impasie, stwórz cele cząstkowe wiodące do głównego celu, a potem je realizuj je stopniowo.

A gdy impas mimo wszystko nie minie, zastosuj metodę małych kroków. Wyznaczaj sobie cel cząstkowy, osiągaj go, nagradzaj się za jego osiągnięcie i wyznaczaj kolejny.

 1. Gdy znajdziesz się w impasie, spisz wszystkie atrybuty problemu lub możliwego rozwiązania, a następnie połącz je na różne sposoby; rozważ przypadki skrajne (nieistotne i ważne); użyj eliminacji, substytucji, kombinacji, modyfikacji, przeszeregowania (jednej lub wszystkich metod), by ponownie przemyśleć rozwiązanie.

Świeże przyjrzenie się problemowi może również polegać na nowym połączeniu różnych jego elementów. Usuń coś, zamień jakiś element, przestaw gotowe elementy, baw się tym, co już masz.

 1. Gdy znajdziesz się w impasie, rozważ podobny problem, jego metaforyczne reprezentacje w kategoriach obrazowych, słuchowych i słownych.

Przedstaw problem, nad którym pracujesz, na tle podobnego problemu i w innych sposób, niż dotychczas. Użyj innych słów, obrazów, innych zmysłów.

 1. Gdy znajdziesz się w impasie, odłóż problem i zajmij się czymś innym, aby pozwolić na proces inkubacji, po czym wróć do niego odświeżony.

Pamiętasz opowieści o tym, że komuś przyśniło się rozwiązanie problemu? Pozwól swojemu rozwiązaniu na wyklucie się. Niekoniecznie stanie się to we śnie. Po prostu chodzi o to, aby trochę odpocząć, zająć się czymś zupełnie innym. W tym czasie Twoja podświadomość, mózg po prostu, nadal będzie pracować na rozwiązaniem.

 1. Podejmuj wiele twórczych prób; najbardziej twórcze dzieło powstanie, kiedy będziesz najbardziej produktywny.

motywacja1Słomiany zapał. Przypadłość wielu osób. Pojawia się w każdej sferze życia. Po jednej, kilku nieudanych próbach, ludzie porzucają dany problem twierdząc, że nie są w stanie sobie z nim poradzić. Z jednej strony brakuje motywacji. A z drugiej, być może nie znają zasad zwiększania swojej kreatywności, które Ty masz tutaj.

Wykorzystuj te zasady, a zobaczysz, że staniesz się osobą twórczą w każdej dziedzinie swojego życia.

3 Comments

 1. Monika Miriam Kowalczyk

  Żeby być twórczym wystarczy robić coś z miłością. Kochać to co się robi. Podchodzić do tego jak ci co wspinają się na Mont Everest. Jeśli oni są w stanie oddać życie po to aby tam wejść, to ja też mogę zrobić to samo dla tego czym się zajmuję. I mieć przyjemność z tego, że robię przyjemność innym, bo na zewnątrz mnie nie ma innych lecz jest Stwórca. Zatem skoro na zewnątrz mnie jest On to robię przyjemność Jemu a nie jakimś innym, a to już jest zupełnie inny rodzaj przyjemności i kreatywności.

  1. Przemysław Pufal

   Dobre podejście! Najważniejsze, żeby ludziom się chciało…

 2. Łajka 92

  Zgadzam się z poprzedniczką 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.